
| Źródło: Artykuł partnera
Ciekły azot i jego właściwości. Jak go można wykorzystać?

Ciekły azot - jakie ma właściwości?
W praktyce ciekły azot jest pozyskiwany na skutek separacji z powietrza, które jest sprężane w specjalnym urządzeniu. Później usuwane są z niego zanieczyszczenia. Kolejnym etapem jest odprowadzenie ciepła, co prowadzi do skroplenia się gazu. Ciekły azot nie ma zapachu i smaku. Jest to substancja bezbarwna, która wymaga przechowywania w odpowiednich warunkach. Dewary, bo o tym w tym przypadku mowa, zakupić można np. w sklepie internetowym cryogenshop.pl.
Jakie zastosowanie ma ciekły azot?
Zastosowanie ciekłego azotu jest naprawdę bardzo szerokie. Nawet powstała osobna nauka, która się tym zajmuje. Jest to kriotechnika. Eksperci są zainteresowani jednak nie tylko skroplonym azotem, ale i helem, wodorem czy tlenem.
Ciekły azot jest nieoceniony w technice laserowej do obróbki metali. Po zgazowaniu świetnie nadaje się do cięcia elementów metalowych różnego rodzaju. Jest używany także w przemyśle spożywczym. Szybko mrozi produkty, a jednocześnie nie zmienia ich smaku, zapachu, wyglądu. Często w ten sposób zamraża się masę lodową. Skroplony azot znacznie skraca proces mrożenia. Przy okazji zmniejsza ryzyko zarażenia Salmonellą.
W medycynie ciekły azot jest wykorzystywany przede wszystkim w przypadku dermatologii, kriochirurgii i krioterapii. Pozwala na silne, ale krótkotrwałe oziębienie zmienionych przez chorobę komórek.
Ciekły azot a dermatologia
Ciekły azot jest obecnie powszechnie używany w dermatologii. Skutecznie spowalnia przemianę materii. Prowadzi także do skurczu naczyń krwionośnych. Dzięki temu organizm szybko oddaje ciepło. Następuje likwidacja obrzęków. Warto też wspomnieć o krioterapii. Tutaj zabiegi są wykonywane w specjalnej komorze, do której pacjent trafia na maksymalnie pół godziny.
Ciekły azot a kriochirurgia
Sporą popularnością obecnie cieszy się też kriochirurgia. Umożliwia ona likwidację tkanek, które zostały zmienione chorobowo. Odpowiadają za to kriomasaż i kriodestrukcja. Tkanki są za pomocą skroplonego azotu zamrażane - powierzchniowo lub nieco głębiej. W tym przypadku ciecz musi zostać zamknięta w specjalnym urządzeniu. Te wystarczy z kolei jedynie przyłożyć do skóry.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj