Każdy z nas świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że w życiu konieczne jest zaplecze finansowe. Wobec tego szukamy różnych, skutecznych sposobów na gromadzenie oszczędności, a także chcemy, by nasze pieniądze same na siebie zarabiały. Do tej pory niezwykle popularne były lokaty, które obecnie są wypierane przez konta oszczędnościowe. Czy warto je zakładać?

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe w Alior Bank, czy innym banku wciąż dla wielu z nas jest prawdziwą zagadką. Wobec tego warto sobie uświadomić, czy ono w ogóle jest. Okazuje się, że konto oszczędnościowe to nic innego jak klasyczny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który faktycznie posiada kilka cech lokaty. Mianowicie te dwa produkty różni to, że pieniądze znajdujące się na koncie można w dowolnej chwili powiększyć lub także i pomniejszyć o dowolną sumę. W przypadku lokaty z kolei, pieniądze zostają dosłownie zamrożony na odpowiedni, określony przez właściciela okres czasu. W tym momencie, zebrane środki są nie do ruszenia. Konto oszczędnościowe Alior Bank sprawia, że złotówka, która już pierwszego dnia znajdzie się na koncie, będzie na siebie pracować. Nie da się ukryć, że oprocentowanie kont oszczędnościowych zwykle jest nieco niższe niż w przypadku lokat, choć nie wyklucza się możliwości znalezienia oprocentowania nawet nieznacznie wyższego.

Jakie zalety ma konto oszczędnościowe?

Z pewnością posiadanie konta oszczędnościowego nie jest decyzją, która powinna być podejmowana bez zastanowienia się. Trzeba bowiem uwzględnić wiele czynników i aspektów, które będą determinować to, czy takie konto się nam rzeczywiście przyda. Niemniej jednak konta oszczędnościowe mają wiele zalet, które z pewnością mogą niektórych przekonać do jego otwarcia. Tak więc jakie są największe zalety konta oszczędnościowego? Otóż można do nich zaliczyć:

  • Zysk już od samego początku- złotówka zaczyna na siebie pracować od pierwszej wpłaty, gdyż podlega ona oprocentowaniu.
  • Niczym nieograniczony i swobodny dostęp do gotówki- konto oszczędnościowe daje nam pełną swobodę dysponowania zgromadzonymi środkami. W praktyce wygląda to tak, że jeśli w danym momencie potrzebujemy zastrzyku gotówki, to bez obaw możemy skorzystać z oszczędności, które udało się nam na koncie zgromadzić. Co więcej, możemy dokonywać wpłat i wypłat w dowolnym momencie i nie będzie to obarczone żadnymi konsekwencjami. W przypadku lokaty zwykle przedwczesna wypłata zgromadzonych na niej środków kończyła się sporymi potrąceniami i utratą zysków z oprocentowania.
  • Oprocentowanie podobne do lokaty — jeśli jedynie odpowiednio wybierzemy konto oszczędnościowe, będziemy mogli cieszyć się oprocentowaniem zbliżonym lub nawet takim samym jak w przypadku lokaty
  • dodatkowe wpłaty- to, co jest jedną z największych zalet konta oszczędnościowego to fakt, że jeśli chcemy nieco powiększyć swoje oszczędności, to możemy to zrobić bez większego problemu, dokonując wpłaty. Tym samym skutecznie powiększymy również kwotę, która będzie podlegała oprocentowaniu i swoje zyski.