Elementy gwintowane są obecne praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu. Spotkamy je w budowie maszyn, sektorze wytwórczym i spożywczym.

Elementy gwintowane są obecne praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu. Spotkamy je w budowie maszyn, sektorze wytwórczym i spożywczym. Sam gwint można natomiast rozpatrywać się pod kilkoma względami, określając przede wszystkim jego średnicę, rodzaj i skok.

Gwint metryczny jako podstawowy rodzaj gwintu

Zanim przejdziemy do omówienia zagadnienia dokonywania pomiaru skoku gwintu, warto zaznaczyć, że najpopularniejszym rodzajem gwintu jest gwint metryczny. Jest on często stosowany z wielu powodów, w tym m.in. jego zdolności do samohamowania. Warto też zauważyć, że z uwagi na dość duży kąt, należy on do najwytrzymalszych gwintów. Gwint metryczny, który jest oznaczany litera „M”, ma kilka rodzajów, a do najpopularniejszych bez wątpienia nalezą gwinty trapezowe, stożkowe i okrągłe. Przed wyborem gwintu metrycznego warto sprawdzić tabelę skoków gwintów.

Co to jest skok gwintu i jak go mierzyć?

W przypadku dokonywania pomiaru skoku gwintu najlepiej odnieść się do opisanego wyżej gwintu metrycznego. W jego przypadku skokiem określamy odległość pomiędzy jego wierzchołkami. Skok możemy zmierzyć na dwa sposoby, używając odpowiedniego wzorca i listków wzorcowych lub suwmiarki. Warto korzystać też z takich udogodnień jak np. tabela skoków gwintów metrycznych, gdzie znajdziemy najpopularniejsze wymiary gwintów, a także wiele innych informacji, takich jak np. sposób skręcania, kształt i umiejscowienie. W tabeli znajda się też wymiary innych rodzajów gwintów – gwintów calowych, w których skok i średnica jest wyrażana w calach.

Niekiedy można spotkać się także z pojęciem “gwint calowy”. Czym różni się on od wyżej opisanych gwintów metrycznych? W zasadzie różnica jest tylko w wartości, jakiej wyraża się średnicę znamionową oraz skok gwintu. W przypadku gwintów metrycznych są to milimetry, gwinty calowe – jak sama nazwa wskazuje – przelicza się w calach. 1 cal liczy 2,54 cm, niemniej jednak w tabelach skoku gwintów znajdziemy wymiary podane albo w jednej wartości albo w drugiej – nie praktykuje się mieszania tych dwóch systemów.