
Zmiany w podatkach dla małych firm

Tytułu przeniesienia prawa własności udziałów (akcji) w spółce, która nie jest osobą prawną, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym albo instytucji wspólnego inwestowania, w których co najmniej 50% wartości aktywów, bezpośrednio lub pośrednio stanowią nieruchomości położone na terytorium Polski lub prawa do takich nieruchomości. Tytułu należności regulowanych, w tym stawianych do dyspozycji, wypłacanych lub potrącanych, przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej, ale zamieszkałych i działających na terenie Polski, niezależnie od tego, gdzie umowa została zawarta.
Znowelizowana ustawa mówi, że stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi 19% podstawy opodatkowania, a 15-proc. stawka podatku będzie się odnosiła do małych podatników, którzy dopiero rozpoczynają działalność. Ale będą mogli korzystać z tego uprzywilejowanego podatku CIT tylko przez rok. Ten, w którym rozpoczęli działalność.
Zmienione przepisy podatkowe definiują także przychody z kapitałów pieniężnych. Ustawodawca określił, że ,,kapitały pieniężne,, to wartość wkładu, którą określono w statucie albo umowie spółki, a jeśli ich nie ma, wtedy przyjmuje się wartość wkładu, która została określona w innym dokumencie o podobnym charakterze. Takie dokumenty są obowiązujące w przypadku wniesienia do spółki czy do spółdzielni wkładu niepieniężnego. Kiedy jednak ta wartość jest niższa niż wartość rynkowa tego wkładu lub jego wartość nie jest określona w stosownym dokumencie, za przychód uznaje się wartość rynkową tego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego czyli dzień, w którym została zawarta umowa.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj