
| Źródło: Artykuł partnera
Styl angielski we wnętrzach

Styl angielski we wnętrzach z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Wnętrze w takim stylu jest bardzo przytulne, a cechą charakterystyczną stylu angielskiego jest przemyślany eklektyzm. Duża ilość drobiazgów, bibelotów, stylizowany sprzęt, czy miękka sofa to tylko jedne z elementów wspomnianego stylu. Przyjrzyjmy się bliżej, czym jest aranżacja wnętrza w angielskim stylu? Jakie stosować wykończenia, zakupić meble oraz jakiej tonacji kolorystycznej się trzymać?
Styl angielski, czyli co to dokładnie jest?
Styl angielski we wnętrzach ma wiele charakterystycznych elementów, które go wyróżniają. Wiejskie motywy, inspiracje z epoki wiktoriańskiej, elegancka sztukateria, romantyczne wykończenia oraz kolonistyczne akcenty to tylko część cech charakterystycznych wnętrza urządzonego w takim właśnie stylu. Jednak oprócz tego, takie wnętrze jest wypełnione niuansami, które stanowią o unikalnym charakterze całego pomieszczenia.
Styl angielski, a kolory.
Pastelowe kolory przewodzą w stylu angielskim. To one budują sielankową atmosferę wnętrza. Jasne zielenie, beże, pudrowy róż, rozmyte biele, w dużej mierze to na tych barwach opiera się całą aranżację kolorystyczna wnętrza. Oczywiście można wykorzystać również inne barwy, jednak zastosowanie tych konkretnych sprawia, że pomieszczenie jest przytulne i romantyczne w jednym.
Styl angielski czerpie również inspirację z nurtu kolonijnego, dlatego czasami można spotkać wnętrza w odcieniach purpury, grantu, żółci lub pomarańczy. Jeśli połączymy to z tonacją drewna (na meblach), otrzymamy eleganckie pomieszczenie, które jest niezwykle ciepłe i przytulne.
Ważnym elementem angielskiego stylu są wzory. Trzy najpopularniejsze to:
- pasy,
- pąki rozkwitających róż,
- szkocka krata.
Z tymi motywami możemy spotkać się na obiciu sofy lub poduszkach, jednak czasami "ubiera się" w nie podłogi, ściany, a nawet okna. Bardzo często motywy łączy się ze sobą, co sprawia wrażenie, jakby kompletnie do siebie nie pasowały.
Jakie meble do stylu angielskiego?
Najbardziej charakterystycznym meblem utrzymanym w stylu angielskim jest sofa Chesterfield. Sofa wygląda klasycznie i elegancko, do tego jest masywna. Najczęściej jest wykonana ze skóry lub miękkiej tkaniny. Najczęstszym dodatkiem do sofy są poduchy oraz pufy.
Styl angielski odbiega od minimalizmu. Meble do pomieszczenia powinny być masywne i ciężkie, najlepiej, jeśli będą wykonane z litego drewna. Meble mogą być barwione na biało.
Kolejną ważną rzeczą, jeśli chodzi o meble, są ich fronty. Zdobienie frontu mebla oraz dekoracyjne gałki powinny być uzupełnieniem sztukaterii widocznej na ścianach i sufitach.
Angielskie wnętrze to nie tylko wymyślne kształty. Dobrym uzupełnieniem salonu w wyspiarskim stylu będzie prosta elegancja. Szafka RTV lub klasyczny stół z motywami, np.: sęków, będą idealnym uzupełnieniem całości.
Wykończenia budujące wyspiarski klimat.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w angielskim domu są wykończenia ścian. Na pierwszy rzut oka, przypomina to naszą boazerię, jednak w wersji angielskiej jest ona bardzo elegancka i romantyczna. Dekoracyjne gzymsy oraz proste frezy to kolejne elementy, które są niezwykle charakterystyczne dla wnętrza w takim stylu.
Oprócz tego warto dobrać odpowiednie drzwi skrzydłowe (mogą być białe lub z jasnego drewna). Ich zadaniem będzie rozświetlenie wnętrza.
Idealnym uzupełnieniem pomieszczenia będą listwy białe mdf Lagrus. Polecane modele to Lagrus Classic R1 oraz Lagrus Classic R5. Listwy, wraz z drzwiami skrzydłowymi oraz angielską "boazerią" będą idealnie się uzupełniać, tworząc wyspiarski klimat wnętrza.
Dodatki do stylu angielskiego.
Jak można wywnioskować z tekstu, wnętrza angielskiego stylu, są bogato zdobione oraz chaotyczny. Jednym z elementów, które definiują styl brytyjskiego mieszkania, jest cała masa bibelotów, figurek z porcelany oraz rodzinnych pamiątek. Spotykając się po raz pierwszy z takim pomieszczeniem, ilość takich rzeczy może przytłaczać.
Oprócz tego w pomieszczeniu powinien być zegar, kinkiety, kryształowy żyrandol raz grube zasłony w oknach. To wszystko sprawia, że pomieszczenie jest przytulne, ale jednocześnie eleganckie i zaprasza do spędzania w nim jak największej ilości czasu.
Styl angielski, czyli wzory, dodatki i finezja formy.
Styl angielski pozwala urządzić mieszkanie w sposób kameralny, tym samym stając się oazą spokoju wypełnioną miłą atmosferą. Mnóstwo, teoretycznie kompletnie niepasujących do siebie elementów, sprawia, że takie mieszkanie staje się przestrzenią łączącą nowoczesność z tradycją w najlepszym rozumieniu tego słowa.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj