
| Źródło: Foto: Glow Images/East News
Zasady efektywnej nauki

Rzeczywiście większość studentów oraz uczniów potrafi zarwać kilka nocy, by zdać egzamin z powodzeniem. Pozostaje pytanie: ile są w stanie zapamiętać po egzaminie? Metoda trzech Z, nie przynosi zbyt wielu korzyści w dłuższym wymiarze czasu. Okazuje się, że nasze studia bądź szkoła średnia mogą stać się jałowe. Wychodzimy z uczelni lub szkoły niewiele mądrzejsi, niż w momencie, gdy tam trafiliśmy. A to wszystko zasługa nieefektywnej nauki.
Efektywna nauka, to nauka kreatywna
Im bardziej postanowimy sobie urozmaicić naukę, tym szybciej i trwalej osiądą w naszej pamięci rozmaite definicje, fakty, wzory i inne wiadomości. Na początku dowiedz się jakim jesteś typem ucznia: wzrokowcem, słuchowcem, a może kinestykiem – musisz wykonać konkretne doświadczenie lub czynność, by dana rzecz wbiła Ci się w pamięć?
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą być stosowane przez wszystkich, jak i również przez poszczególny typ umysłu.
Rady dla wszystkich:
1. Zakres materiału
Ciężko będzie zabrać się nam za naukę, jeśli tak naprawdę nie wiemy, jaki zakres materiału powinniśmy zapamiętać. Warto zatem chodzić na lekcje, wykłady lub ćwiczenia. Wykładowcy często podczas zajęć dokładnie wymieniają co będzie na egzaminie. Dobrym pomysłem jest dokładne wypunktowanie sobie tematów lub rozdziałów, z którymi powinniśmy się zapoznać.
2. Uzupełnij notatki
Wiedząc już czego mamy się uczyć, kolejnym krokiem jest uzupełnienie notatek, by mieć z czego się uczyć. Porównaj swoje notatki z wiadomościami spisanymi przez innych. Może się okazać, że brakuje nam jednego tematu lub zagadnienia. A od tego może zależeć nasza końcowa ocena.
3. Rozszerz bazę wiedzy
Warto sięgnąć do starszych notatek, lub spisanych przez studentów uczących się na innych uczelniach. W ten sposób porównamy obecny zakres materiału do innego. Może znajdziemy coś ciekawego, co wypadałoby wiedzieć. Często na egzaminach pojawiają się pytania dodatkowe. Dzięki szczypcie naszej ambicji, mamy okazję na podniesienie swojej oceny.
4. Metoda na „pacierz”
Czasami materiał, z którym musimy się zapoznać, kompletnie nam nie odpowiada. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak sprytne podejście i oszukanie naszego mózgu. Uczenie się na siłę w tym przypadku nie przyniesie jakichkolwiek rezultatów, a jedynie skutkować będzie bardzo dużym zniechęceniem. Zupełnie inaczej mózg zacznie radzić sobie z mało przyjaznym materiałem, jeśli zaczniemy go cały czas powtarzać. Według badaczy, wystarczy 30 dni codziennego powtarzania konkretnej informacji lub 30 razy, by mimowolnie stała się dla nas zrozumiała i przestała być obca.
5. Sprawdź swoją wiedzę
Po wstępnej nauce warto sprawdzić, ile rzeczywiście zapamiętaliśmy. W tej sytuacji poproś kogoś o przepytanie, bądź sam podziel notatki na dwie strony. W ten sposób zakrywając wiadomości jakie musisz zapamiętać, na odczytane hasło wysilasz swój mózg do podania odpowiedzi.
6. Rozwiązuj testy
Szukaj różnych testów z zakresu materiału, jaki musisz opanować. W tej chwili nie ma z tym żadnego problemu, wystarczy wybrać się do księgarni lub dobrze poszukać w Internecie. Jeśli nie znajdujesz testu z uczonych przez siebie informacji, to poproś kogoś, by taki test ułożył dla Ciebie. W ten sposób nauka staje się swego rodzaju wyzwaniem. A mózg ucząc się na błędach, szybciej pochłania potrzebne informacje.
Rady dla wzrokowców
1. Baw się notatkami
Książka, którą trzeba mieć w małym paluszku na egzaminie, wydaje Ci się zbyt obszerna? Tworzenie kreatywnych notatek, to połowa sukcesu do zapamiętania nawet najtrudniejszego materiału. Staraj się wypunktować najważniejsze informacje, dorysować kojarzące Ci się rysunki, zrobić tabele, bądź też podkreślić kolorowymi pisakami, to co jest naprawdę najważniejsze. Im więcej pracy stworzysz w tworzenie własnych notatek, tym informacje w nich zawarte staną się dla Ciebie łatwiejsze do zapamiętania.
2. Rozklej wiadomości
Kto się kiedyś nie uczył obcych słówek w ten sposób? Rozklejanie samoprzylepnych karteczek po całym mieszkaniu może przynieść ciekawe efekty. Czy chcemy, czy nie obce jeszcze definicje, słówka, wzory nasuwają nam się w polu widzenia. Po kilku dniach są dla nas naturalnie brzmiące oraz znajome. Gdy się z nimi oswoimy, możemy wymienić aranżację wnętrza na nowe.
3. Koloruj
Wzrokowcy mają tendencję do przypominania sobie konkretnych obrazów, na których widnieją pokolorowane definicje, wzory, zagadnienia lub słówka. Nie żałuj zatem z tego tytułu kolorowych zakreślaczy.
4. Projektuj mapy myśli
Naucz się tworzyć mapy myśli. Na początku może wydawać się to bardzo skomplikowane, ale wzrokowcy szybko radzą sobie nawet z najbardziej rozbudowanymi mapami. W ten sposób mamy okazję tworzyć różne połączenia informacji. Na przykład w konkretnej bitwie brali udział poszczególne kraje. A od konkretnego kraju możemy połączyć informację o aktualnym władcy. Natomiast do władcy możemy dodać informację o wszystkich jego zonach lub potomkach itd. Itd.
Ponadto mapy myśli wyróżniają się dużą ilością wiadomości na malej przestrzeni kartki.
Rady dla słuchowców
1. Nagrywaj się
Jeśli nauka szybciej wchodzi Ci poprzez słuchanie wykładów i audiobooków, nagraj się czytając swoje notatki. Zrób to w odpowiednim dla siebie tempie, o różnej intonacji głosu. Możesz także użyć programu do translatowania plików tekstowych na pliki audio.
2. Baw się słowami
Trudne pojęcie? Ciężkie do zapamiętania słówko angielskie lub niemieckie? Wymyśl skojarzenie, spróbuj z czymś zrymować, lub nawet ułożyć wierszyk. Oczywiście zabawa nie powinna odbywać się w Twoich myślach, ale wszystkie swoje nawet najbardziej absurdalne pomysły wypowiadaj na głos. Jeśli boisz się, że Twoja twórczość uleci, zapisuj lub ją nagrywaj.
Rady dla kinestyków
1. Ucz się z innymi
Spotkaj się na wspólnej nauce z innymi studentami. Taka nauka rzeczywiście może kusić do rozmawiania o wszystkim tylko nie egzaminie. Skupcie się. Burza mózgów z dużym poczuciem humoru na pewno zostanie bardzo szybko zapamiętana. A nawet najtrudniejsze pojęcia okażą się całkiem sympatyczne.
2. Zamień się rolami
Rola ucznia czasami bywa nudna. Jakbyś próbował przedstawić trudny materiał innym osobom? Oczywiście postaraj się zrobić to w sposób jak najbardziej kreatywny. Nie tylko sam przedstawisz sobie teorię w formie doświadczenia lub konkretnej czynności, ale również zdobędziesz zdecydowanie więcej pewności siebie.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj