Natalia Kurzaj mieszka pod Ostrowem Wielkopolskim, jest autorka bloga podróżniczego, w którym wyszukuje miejsc przyjaznych osobom nietolerującym glutenu. Własnie została nominowana w plebiscycie osobowość roku w kategorii działalność społeczna i charytatywna Głosu Wielkopolskiego.

Celiakia to inaczej choroba trzewna jelita cienkiego. Innymi słowy jest to autoimmunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się trwającą całe życie nietolerancją glutenu. 
Do niedawna uważano celiakię za „rzadkie schorzenie małych dzieci, z którego wyrasta się po kilku latach diety”. Nic bardziej błędnego! Mit celiakii jako choroby wieku dziecięcego jest wciąż obecny. Nadal można spotykać osoby „wyleczone” z celiakii w dzieciństwie, które w dorosłym życiu zapadają na poważne schorzenia spowodowane nieprzestrzeganiem diety bezglutenowej. Tymczasem badania dowodzą, iż cierpi na nią przynajmniej 1% populacji. 

Celiakia jest najpoważniejszą nietolerancją pokarmową człowieka. Jak już wspomniano badania nad jej występowaniem szacują częstość zachorowań jako przynajmniej 1:100 osób. Niestety, w Polsce wykrywa się jedynie niewielki odsetek wszystkich przypadków. Szacuje się, że jest to około 5%. Zatem choruje około 380 000 osób, z czego ogromna większość, bo aż około 360 000 osób nie jest świadomych choroby. 

Natalia, która choruje na celiakię postanowiła pomóc osobom mającym ten sam problem. 

Portal Traveling4us without gluten powstał na początku 2017 roku. Z ogromnej pasji do podróżowania, z miłości do gotowania i z szacunku do zdrowia. Temat diety bezglutenowej stał się szalenie modny w dzisiejszym świecie. Pomimo panującego trendu nie możemy zapomnieć o osobach, które ze względów zdrowotnych są zmuszone do stosowania restrykcyjnej diety bezglutenowej. Dla osoby chorej na celiakię, taka dieta jest jedynym lekarstwem, aby normalnie funkcjonować i żyć
- mówi Natalia Traveling4us without gluten to portal podróżniczo-kulinarny. Pokazuję, że bezglutenowiec może, w równie magiczny sposób, podróżować po całym świecie i cieszyć się z odkrywania nowych zakątków. Doświadczenie, które zdobyłam podczas pracy w biurze podróży oraz ogrom odbytych podróży pozwala mi dzielić się z moimi czytelnikami praktycznymi wskazówkami dot. bezglutenowych wyjazdów. Na portalu z powodzeniem można znaleźć, rekomendowane bezglutenowe miejsca (hotele, restauracje, sklepy), które osobiście odwiedziłam i sprawdziłam.
Jako celiaczka gotuję i dzielę się moimi bezglutenowymi przepisami. Przemycam garść praktycznych informacji dot. diety, przedstawiam nowości ze świata gluten free. Dodatkowo udzielam pomocy przy organizacji bezglutenowych wyjazdów oraz warsztatów kulinarnych. Od 2019 roku jestem członkiem polskiego Stowarzyszenia Osób Chorych na Celiakię- dodaje Natalia 


Bloga Natalii możecie zobaczyć i śledzić TUTAJ 

Jeśli doceniacie działanie Natalii, możecie jej pomóc i zagłosować na Nią w konkursie na Osobowość Roku. Zrobicie to TUTAJ