Już w najbliższy poniedziałek, czyli 1 października będziemy mogli zostawić dowody rejestracyjne i polisy OC w domu. Od tego dnia zaczynie obowiązywać nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Wszelkie dane, które można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym i są niezbędne do przeprowadzenia kontroli drogowej są dostępne w systemie CEPIK, z którego korzystają funkcjonariusze policji. Mają więc możliwość sprawdzenia tam numeru rejestracyjnego, VIN, datę przeglądu technicznego, ilość miejsc i inne potrzebne im dane przy kontroli drogowej. Tak samo sprawa wygląda w przypadku polisy OC, która również znajduje się w CEPIKu.

Właśnie z tego powodu część posłów od jakiegoś czasu walczyła o zniesienie obowiązku wożenia ze sobą wyżej wymienionych dokumentów, a umożliwia to uchwalona w maju bieżącego roku nowelizacja Prawa o Ruchu Drogowym, jednak na przeszkodzie stanęły wówczas problemy z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców. Minister Cyfryzacji dopiero w czerwcu wydał oświadczenie o uruchomienie tej nowelizacji.

Według prawa wchodzi ona 3 miesiące po publikacji tego komunikatu, czyli 1 października.