Data wydarzenia: 30.04.2017 19:00 - 30.04.2017 20:30
Miejsce wydarzenia: Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Iławie

W niedzielę 30 kwietnia o godz. 19:00 w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Iławie (tzw. „białym”) odbędzie się Koncert pt. „W śmierci jest Życie”. Jego wykonawcami będą: zespół Iława Gospel Singers oraz Lubawska Grupa Muzyków.

Treścią są rozważania o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa: poruszają tajemnicę miłości Boga do człowieka, postawy nas – współczesnych wobec cierpienia, krzyża i jego zbawczej mocy. Na stronę muzyczną koncertu składają się spokojne, balladowe utwory, ale nie brakuje w nim też mocnych, rockowych brzmień, w których partie wokalne wykonują soliści i chór gospel.

- Koncert jest autorskim projektem wokalno-instrumentalnym, który był już realizowany w 2001 i 2002 r. Prezentowaliśmy go wówczas w Lubawie oraz w Toruniu. Po kilkunastu latach od tamtej pory zrodziła się myśl, aby powrócić do tego materiału, odświeżyć go, uwspółcześnić i ponownie wykonać dla słuchaczy Lubawy, a może nie tylko… - mówią o projekcie „Misterium” jego autorzy, Tomasz Gul i Sławek Kasprzycki. – Do współpracy zaprosiliśmy też zespół Iława Gospel Singers, który wziął na siebie  wokalną stronę koncertu. – dodają muzycy.

- To zupełnie nowe, ciekawe doświadczenie dla naszego zespołu. Po raz pierwszy zagramy z pełnym zespołem instrumentalnym i to w rockowych klimatach(!), które przecież nieco odbiegają od stylistyki muzycznej (gospel), jaką wykonujemy na co dzień. – mówi Michał Wróblewski, dyrygent Iława Gospel Singers – Kompozycja pierwotnie w całości była wykonywana przez solistów. Zaangażowanie naszego zespołu do tego przedsięwzięcia, wymagało więc przearanżowania partii wokalnych tak, aby z jednej strony wprowadzić nowe, ciekawe współbrzmienia śpiewane przez chór i solistów, na których zależało autorom kompozycji, z drugiej strony, dostosować tę formę do możliwości wykonawczych i czasu, jaki zaplanowaliśmy na przygotowanie koncertu. Przedsięwzięcie jest dla nas sporym wyzwaniem logistycznym, technicznym i artystycznym, bo choć z Iławy do Lubawy jest około 20 km, to zorganizowanie trzech kilkugodzinnych prób obydwu zespołów (z całą techniką) nie było prostym zadaniem.

- Tak naprawdę to jest dzieło nas wszystkich, każdego śpiewającego, każdego grającego… Forma koncertu prezentuje temat tak, jak go czujemy. Poprzez tę formę i teksty, chcemy także ewangelizować, mówić o Prawdzie, którą usłyszeliśmy tydzień temu: Jezus Chrystus zmartwychwstał! - dodaje Tomasz Gul. - Mamy nadzieję, że koncert zostanie dobrze odebrany przez naszych słuchaczy… co najmniej tak, jak w Lubawie. Zapraszamy serdecznie i życzymy dobrych wrażeń.

Wstęp wolny.


Teskty: Tomasz Gul
Muzyka: Tomasz Gul, Sławek Kasprzycki
Opracowania wokalne: Michał Wróblewski

Wykonawcy:

Iława Gospel Singers
Tomasz Gul - gitara akustyczna
Jagoda Gul - flet
Michał Lewandowski - perkusja
Mariusz Curzydło - gitara basowa
Darek Licznerski - klawisze
Sławek Kasprzycki – gitara

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Gospel nad Jeziorakiem

Lubawska Grupa Muzyków

Iławskie Centrum Kultury

Parafia NP NMP w Iławie