
Ile kosztuje wynajem mieszkania?

Umowa wynajmu – bez niej ani rusz
Zanim w ogóle zaczniemy mówić o kosztach wynajmu trzeba dokładnie zapoznać się z warunkami, na jakich mieszkanie jest wynajmowane. Jeśli poszukujesz mieszkania dla siebie i swoich bliskich musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie – podpisz umowę najmu. Pamiętaj, że umowa jest zabezpieczeniem zarówno dla Ciebie, jak i właściciela mieszkania. W razie jakichkolwiek problemów każda ze stron może się do niej odwołać, co znacznie ułatwia rozwiązywanie ewentualnych konfliktów.
Kaucja
W większości wypadków właściciel prosi o wpłacenie kaucji przed zamieszkaniem w wynajmowanym lokalu. Wysokość kaucji jest umowna i w większości wypadków wynosi trzykrotność opłaty za wynajem. Kwota ta stanowi zabezpieczenie dla wynajmującego na przykład w wypadku nagłego zerwania umowy lub gdy najemca zniszczy lokal i konieczne będą naprawy.
Opłata za wynajem
Głównym kosztem wynajmu mieszkania jest opłata za wynajem. Kwota tej opłaty uzależniona jest od cen rynkowych (możesz się z nimi zapoznać na stronie obido), aczkolwiek to, ile dokładnie będzie kosztowało Twoje mieszkanie zależy od jego właściciela. Dlatego możesz z nim negocjować kwotę miesięcznej opłaty, o czym warto pamiętać.
Opłata za wynajęcie podobnych lokali może być bardzo różna. Wpływ na ostateczną kwotę ma lokalizacja mieszkania – w dużych miastach ceny są znacznie wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Zróżnicowanie cenowe występuje również w przypadku tych samych miejscowości. Mieszkania leżące w centrum lub w miejscach szczególnie lubianych przez mieszkańców np. w wybranych dzielnicach, są droższe niż te znajdujące się w innych lokalizacjach. Kolejnym elementem wpływającą na cenę wynajmu ma rodzaj budynku w jakim znajduje się lokal. W zależności, czy jest to część domu jednorodzinnego, mieszkanie w kamienicy czy bloku cennik może się znacznie różnić. Na koniec warto też wspomnieć, że cena jest również uzależniona od wyposażenia mieszkania.
Opłaty za użytkowanie
Zazwyczaj opłaty związane z użytkowaniem pokrywa najemca z własnej kieszenie, aczkolwiek bywają wyjątki. Zdarza się czasami, że właściciel mieszkania pobiera wyższą opłatę, z której reguluje comiesięczne rachunki. Wynajmując mieszkanie, dowiedz się jak wygląda regulowanie comiesięcznych opłat. Zwróć też uwagę na to czy sposób płacenia czynszu jest wpisany w umowie.
Wynajmowanie mieszkania nie jest zbyt opłacalne, aczkolwiek wiele osób nie ma innego wyjścia niż skorzystać z takiej formy uzyskania swojego lokum. Zanim jednak wprowadzisz się do wynajmowanego lokalu dokładnie zapoznaj się z warunkami umowy i podpisz ją. Dzięki umowie masz pewność, że Twoje opłaty nie wzrosną lub będą wzrastały w określonym tempie i czasie. Dodatkowo umowa zabezpieczy Cię przed nieuzasadnionym wypowiedzeniem najmu czy eksmisją na bruk.
Przed rozpoczęciem wynajmu, zapoznaj się także z prawami i obowiązkami wynajmującego i najmującego.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj