Planujesz zakup domu i nie wiesz jeszcze, na co dokładnie zwrócić uwagę? Poznaj podstawowe kwestie konieczne do rozważenia przy zakupie wymarzonego domu i wybierz odpowiednią nieruchomość z oferty deweloperów.

Lokalizacja domu kluczowa przy zakupie nieruchomości

Jedną z kluczowych decyzji, którą należy podjąć przy zakupie domu, jest wybór odpowiedniej lokalizacji. W odróżnieniu od samodzielnej budowy domu, kupno gotowej nieruchomości od dewelopera wiąże się z zaakceptowaniem wybranej przez niego lokalizacji. W przypadku dewelopera JDM Deweloper nie trzeba się tym nadmiernie martwić: https://jdmdeweloper.pl/. Deweloper łączy to, co najważniejsze dla nabywców – bezpieczeństwo i komfort na co dzień oraz dobry dojazd do miasta i dostęp do miejskiej infrastruktury. Przeglądając ofertę tego dewelopera, można natknąć się na wiele interesujących propozycji.

Rozmiar domu i plan zagospodarowania przestrzennego

To, co równie istotne z perspektywy nabywcy, jest rozmiar działki oraz plan zagospodarowania przestrzennego. O ile w przypadku rozmiaru działki nie do końca ma się wpływ na decyzję dewelopera, to można wybrać dostępną opcję najdogodniejszą dla siebie. Istotny jest jednak również plan zagospodarowania przestrzennego, który informuje o tym, co będzie znajdować się w pobliżu. W ten sposób dowiesz się na przykład, jeśli w pobliżu będzie budowana ruchliwa droga lub duży supermarket, które mogą zaburzyć Ci spokój na co dzień. Taki sposób eliminacji pozwala też dokonać selekcji spośród dostępnych ofert na rynku.

Technologia budowy i systemy dodatkowe

Przed zakupem nieruchomości warto zorientować się także w stosowanej technologii budowania domu. Do wyboru masz z pewnością domy drewniane, ceglane lub wykonane z innych materiałów. Najczęściej budowanymi nieruchomościami przez deweloperów są budynki tradycyjne, warto jednak poznać różne techniki.

Na etapie budowy montowane są też różne systemy, na przykład rekuperacji czy pompy ciepła. Rekuperacja pozwala odzyskiwać ciepło z wentylacji, co ma wpływ na późniejsze kształtowanie się rachunków. Popularnym rozwiązaniem jest również zastosowanie kolektorów słonecznych oraz instalacji fotowoltaicznej, które pozwalają na optymalizację zużycia energii w domu.

Rodzaj ogrzewania

Istotny w procesie decyzyjnym jest też rodzaj ogrzewania stosowany w danej nieruchomości. To szczególnie ważne w dobie promowania rozwiązań ekologicznych oraz odnawialnych źródeł energii. Choć nabywcy nie mają wpływu na decyzje dewelopera w tym zakresie, to ci coraz chętniej podejmują proekologiczne decyzje i warto zapytać o to na etapie wybierania nieruchomości.

Rozkład pomieszczeń i przestrzenie trudno dostępne

A oto punkty, które mają już bezpośredni wpływ na komfort mieszkania w danym budynku. Domy o podobnym metrażu mogą posiadać zupełnie inne rozwiązania, które sprawią, że przestrzeń będzie lepiej wykorzystana. Warto zwrócić uwagę również na to, jak deweloper rozwiązuje kwestię piwnic i skosów w domach ze skośnymi dachami. To przestrzenie, które można dobrze wykorzystać i zaadaptować w mądry sposób.

Zalety kupna domu od dewelopera

Zakup domu od dewelopera ma wiele zalet, o których warto pamiętać. Można np. mieć realny wpływ na ostateczny wygląd nieruchomości, która dopiero zaczyna być budowana. Wraz z deweloperem można też ustalić umiejscowienie ścianek działowych, co pozwala dostosować wnętrze do własnych potrzeb. Kupno domu od dewelopera to też duża oszczędność czasu i nerwów związanych z zakupem materiałów budowlanych i znalezieniem odpowiedniej ekipy budowlanej. Prostsze jest również załatwianie formalności, bo to deweloper bierze na siebie przygotowanie umowy oraz doradza w kwestii wyboru notariusza i doradcy kredytowego. Zamiast więc brać na siebie całe ryzyko, można skorzystać z fachowej deweloperskiej pomocy.