
| Źródło: Crazy Nauka, SDO/AIA/Steve Spaleta
Największa szansa na zorzę polarną od 11 lat!

Zjawisko to można zaobserwować przy określonych warunkach astronomicznych, a takie właśnie towarzyszą nam obecnie po wielkim wybuchu jaki miał miejsce na słońcu.
Ostatni tak silny rozbłysk miał miejsce w 2006 roku czyli 11 lat temu. Rozbłysk materii, który miał miejsce na Słońcu wczoraj czyli 6 września a także 2 silne wyrzuty masy koronalnej pozwalaja przewidzieć specjalistom czego możemy spodziewać się na Ziemii.
zródło: SDO/AIA/Steve Spaleta
Obserwacje warto prowadzić już dzisiejszej nocy, najlepiej na terenach oddalonych od sztucznego światła. Trzeba liczyć również na bezchmurne niebo.
Warto zaznaczyć, że zjawisko zorzy polarnej może mieć także wpływ na naszą infrastrukturę. Najsilniejszy w historii pomiarów rozbłysk odnotowano 9 marca 1989 roku. Cztery dni później w prowincji Quebec w Kanadzie nastąpił tzw „blackout” – masywna awaria sieci energetycznych, która na wiele godzin pozbawiła miliony Kanadyjczyków energii elektrycznej.
Zorza polarna (Aurora borealis, aurora australis) to zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, która ma silne pole magnetyczne o charakterze dipolowym (dwubiegunowym). Na Ziemi zorze występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach bywają widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika. Zdarza się, że zorze polarne na półkuli północnej obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich.
Powstawanie zjawiska związane jest z przepływem prądu w jonosferze na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi, w obszarze przenikania pasów radiacyjnych i górnej atmosfery ziemskiej. Rozróżnia się typy systematyczne zórz: pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne. Stwierdzono emisje w zakresie barwy niebieskiej, zielonej, żółtej i czerwonej, a bardzo często białe. Kolor zjawiska jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych. Kolor zorzy zależy również od określonego gazu. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Lżejsze gazy- wodór i hel- świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj