Już prawie 400 osób potwierdziło swój udział w regatach International Waterbike Regatta Jeziorak 2017, które w dniach od 24 do 28 maja odbywać się będą na wodach najdłuższego jeziora w Polsce. To jednak nie koniec wydarzeń, przewidzianych na ostatni weekend maja. W piątek 26 maja także nad Jeziorakiem odbędzie się konferencja „Ekonomia wody na Warmii i Mazurach”. A fragmenty obu wydarzeń będzie można zobaczyć na kanałach TVN24 i TVN24 BiS 26 i 27 maja.

Około 20 drużyn (na tę chwilę) z Niemiec, Chorwacji, Turcji, Austrii i Polski potwierdziło już swój udział w regatach International Waterbike Regatta. Będziemy mieli okazję na żywo śledzić międzynarodowe zmagania unikatowych łodzi na wodach Jezioraka w Iławie,  po raz czwarty w Polsce. W wydarzeniu wezmą udział studenci z uczelni wyższych z całej Europy. Zmagania odbędą się przy Porcie Śródlądowym w Iławie.

Pierwsze regaty International Waterbike Regatta odbyły się w roku 1980 z inicjatywy studentów z Hannoveru. Co roku, od prawie 40 lat wydarzenie odbywa się w innym mieście Europy. W Polsce były organizowane w latach 1997, 2007 oraz 2010.

W regatach rywalizują między sobą różnego rodzaju łodzie, zaprojektowane i skonstruowane przez studentów. Wśród jednostek można zaobserwować innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne. Drużyny, projektując swoje jednostki, muszą zapewnić im interdyscyplinarność, ponieważ regaty wygrywa rower, który wykaże się najlepszą szybkością, statecznością i zwrotnością w sześciu dyscyplinach, takich jak:
- sprint na 100 m,
- przyspieszenie na 10 m,   
- slalom na 100 m,
- przód-stop-tył po 50 m,
- długi dystans 10 km,
- uciąg na palu w czasie 30 sekund
oraz tzw. tajna misja.