Nową mobilną aplikację o nazwie Marketplace swoim użytkownikom oddał Facebook. Aplikacja jest przeznaczona dla osób, które chcą w Internecie sprzedawać i kupować między sobą różne rzeczy. Na razie aplikacja jest dostępna w Stanach Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. Facebook zapewnia, że aplikacja Marketplace będzie dostępna w coraz większej ilości krajów.

O wypuszczeniu na rynek nowej aplikacji Facebook oficjalnie poinformował na swoim blogu. Wyjaśnił tam, że stworzenie Marketplace to odpowiedź na coraz częściej zawierane transakcje handlowe za pośrednictwem Facebooka przez jego użytkowników. W serwisie istnieje wiele grup tematycznych, które odwiedza miesięcznie przeszło 450 mln internautów na świecie, a ich uczestnicy sprzedają między sobą różne przedmioty. Marketplace to aplikacja, która umożliwia taką wymianę handlową pomiędzy użytkownikami Facebooka, bo dzięki niej możliwe jest łatwe wystawienie różnych rzeczy na sprzedaż razem ze zdjęciem takiego przedmiotu i jego ceną.

Ci, którzy chcą daną rzecz kupić mogą się skontaktować ze sprzedającym przy pomocy jednego przycisku. Ponieważ nowa aplikacja jest skoordynowana z Facebookiem, więc oferta sprzedaży pojawi się również w postach wystawiających użytkowników. Użytkownicy Marketplace mogą zobaczyć wszystkie oferty sprzedaży, które zostały pogrupowane według kategorii, np. odzież, wyposażenie domu czy elektronika. Poza tym osoby, które korzystają z tej nowej aplikacji mają do dyspozycji także zestaw filtrów, dzięki którym można dokładnie określić poszukiwany towar.

Facebook na swoim blogu podkreśla, że zadaniem Marketplace jest tylko umożliwienie kontaktu między osobami, które chcą coś sprzedać i tymi, które chcą coś kupić i nie świadczy żadnych dodatkowych usług, nie wysyła towarów ani nie pośredniczy w dokonywaniu płatności za zakupy. W II kwartale br. Facebook zanotował 6,4 mld dolarów przychodów i 2 mld dolarów zysku. Ten świetny wynik finansowy serwis osiągnął głównie dzięki przychodom z reklam, na których zarobił 6,2 mld dolarów.