Raczej mało prawdopodobne abyśmy byli w stanie całkowicie zrezygnować ze słodyczy i cukru, ale ograniczyć ich spożywanie naprawdę warto. Popołudniowa kawa czy spotkanie w gronie znajomych obfituje w drobne przekąski lub ciasta. Ale można postawić sobie wyzwanie i spróbować, całkowicie zrezygnować ze słodyczy przynajmniej na tydzień, a Nasz organizm za to jeszcze nam podziękuje. Oto kilka porad, które pomocą nam znacząco zmniejszyć ilość spożywanego cukru.

Nie podjadajmy między posiłkami. Jeśli odpowiednio rozplanujemy posiłki to nie będziemy w międzyczasie podjadać i ochota na słodycze będzie znacznie mniejsza. Działa to również w drugą stronę, nie powinniśmy się przejadać.  Jedzenie to nie tylko nagroda, ale także kara dla naszego ciała. Gdy organizm otrzymuje zbyt dużo jedzenia, czujemy się ospali, psychicznie słabi a nawet zawstydzeni lub bezwartościowi. Martwimy się o to, jak będziemy oceniani. Tracimy pewność siebie. Nie róbmy tego sobie, nie warto się ani głodzić, ani przejadać, znajdźmy swój złoty środek.

Co jeszcze nam pomoże w ograniczeniu cukru w organizmie? Picie herbatek ziołowych, hamują one „ochotę na coś słodkiego” a także zapobiegną podjadaniu między posiłkami. Mają również działanie wspomagające układ trawienny. Do takich herbat należą te z mniszka lekarskiego, lukrecji czy melisy, dobrze jest też napić się soku żurawinowego.

Możemy także trochę oszukać nasze kubki smakowe dodając do potraw imbir lub cynamon. A jeśli już najdzie nas ochota na coś słodkiego, można wybrać zamiast wysokokalorycznych słodyczy zdrowe owoce. Pamiętajmy, aby jeść małe porcję ponieważ nadmiar zawsze schodzi.

Najłatwiejszym sposobem, aby nie jeść słodyczy jest po prostu nie posiadanie ich w domu. Jeśli znikną nam one z pola widzenia, łatwiej będzie nam zapanować nad chęcią sięgnięcia po coś na ząb. Warto także sprawdzić skład chemiczny spożywanych przez nas produktów, te które posiadają w swoim składzie glutaminian sodu oraz sól wzmacniają apetyt, więc częściej będziemy sięgać po coś do zjedzenia.

A wy może znacie jeszcze jakieś dobre rady na ograniczenie spożywaniu cukru?