Tanie dostawy zakupów w internecie odchodzą w przeszłość. Rosnące koszty i coraz większe problemy z pracownikami zmusiły największe firmy kurierskie do podwyższenia cen przesyłek. Trudniej będzie też nadać przesyłkę o większych gabarytach i uciążliwą w transporcie.

Jak pisze "Rzeczpospolita", na podwyżkę popularnej usługi kurierskiej zdecydowała się Poczta Polska. Za nadanie Paczki+ o wadze do 0,5 kg trzeba zapłacić o 1,5 zł więcej.

Wcześniej podwyżki ogłosiły pozostałe duże firmy kurierskie działające na polskim rynku. Od początku roku różnego rodzaju podwyżki wprowadzały stopniowo takie firmy jak InPost, UPS, DHL i DPD. W niektórych przypadkach podwyżki przekroczyły 20 proc.

Jak podają cytowani przez gazetę brokerzy kurierscy, od sierpnia UPS zmienił cennik dla przesyłek niestandardowych, najbardziej uciążliwych dla kurierów, a od września firma będzie doliczać opłatę paliwową do kolejnych usług.

Na podniesienie opłaty transportowej już zdecydował się lider branży kurierskiej w Polsce - DPD. Inny potentat - DHL zmniejszył maksymalną długość przesyłki standardowej ze 140 cm do 120 cm, a także wprowadził nową opłatę za wagę gabarytową.

Z wypowiedzi przedstawicieli tej branży wynika, że podwyżki to efekt rosnących cen paliw i kosztownej walki o pracowników. Firmy kurierskie - podobnie jak firmy z wielu innych branż - borykają się z niedoborem pracowników.

Jak wyjaśniają, bardzo duża konkurencja na polskim rynku przesyłek kurierskich wymusiła na wszystkich firmach niskie ceny usług, ale ta sytuacja na dłuższą metę jest nie do utrzymania.