Policjanci z powiatu iławskiego podsumowali miniony weekend, podczas którego wzywani byli 196 razy, w tym 26 interwencji związanych było z domowymi awanturami, a 34 z ruchem drogowym. Na drogach naszego powiatu doszło do 15 kolizji i 1 wypadku drogowego. Policjanci wyeliminowali z ruchu 2 nietrzeźwych kierowców i jednego, który rażąco przekroczył prędkość w terenie zabudowanym.

Pierwszy wakacyjny weekend za nami. W tym czasie policjanci powiatu iławskiego interweniowali 196 razy, w tym 34 interwencje  dotyczyło ruchu drogowego. Policjanci pracowali na miejscu 1 wypadku drogowego oraz 15 kolizji.

Do najpoważniej wyglądającego zdarzenia drogowego doszło w gminie Lubawa. Według wstępnych ustaleń policji 29 – latek kierujący oplem  wykonując manewr skrętu w lewo nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu samochodem alfa jadącemu z przeciwnego kierunku ruchu i doprowadził do zderzenia między pojazdami. W wyniku zdarzenia dwie osoby przewieziono do szpitala w tym jedną helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz policjanci ustalają dokładne okoliczności tego zdarzenia.

Do bardzo podobnego zdarzenia doszło w gminie Iława. Według wstępnych ustaleń policji 74 - latka kierująca vw  wykonując manewr skrętu w lewo nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierującemu samochodem hyundai jadącemu z przeciwnego kierunku ruchu. Kierujący hyundaiem w celu uniknięcia zderzenia między pojazdami gwałtownie skręcił po czym stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w przydrożny rów i dachował. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. 74 – latka za popełnione wykroczenie została ukarana mandatem. Mandat otrzymał również kierujący hyundaiem, który nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem.

Natomiast na jednej z dróg w Iławie 50 – latek kierujący rowerem nie zachował należytej ostrożności podczas manewru wymijania dziecka jadącego rowerkiem trzymanego na specjalnym uchwycie przez rodzica i doprowadził do najechania na rower. W wyniku czego doszło do przewrócenia obu jednośladów. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. W trakcie czynności okazało się, że 50 – latek kierował rowerem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna za popełnione wykroczenia został ukarany mandatem.

Tymczasem o kolejnym nietrzeźwym kierującym policjantów poinformował świadek. Dodał, iż na jedną ze stacji benzynowych w gminie Iława przyjechał prawdopodobnie nietrzeźwy kierujący samochodem osobowym daewoo. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce gdzie potwierdzili uzyskane informacje. Okazało się, że 36 – latek nie posiadający uprawnień do kierowania samochodem jeździł daewoo mając ponad 0,7 promila alkoholu nw organizmie.

Kolejnego nieodpowiedzialnego kierującego zatrzymali policjanci ruchu drogowego podczas pomiaru prędkości w  Sampławie.  W trakcie czynności okazało się, że 21 – latek jechał samochodem w terenie zabudowanym z prędkością 119 km/h. Młody mężczyzna za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości został ukarany mandatem oraz punktami karnymi. Stracił również swoje prawo jazdy. Teraz będzie mógł odzyskać uprawnienia najwcześniej za 3 miesiące

Policjanci czuwali również nad bezpieczeństwem na wodach w naszym regionie. Patrol sprawdził  6 jednostek pływających nałożył  3 mandaty a 6 osób pouczył za nie przestrzeganie przepisów Ustawy o żegludze śródlądowej. Brali również udział w zabezpieczeniu XXXVI edycji Regat Pomarańczowych im. Mariana Skubija.

Mundurowi podczas minionego weekendu podjęli także 26 interwencji domowych. Dwóch z awanturników noc spędziło w policyjnym areszcie oraz w jednej z rodzin została wdrożona procedura „Niebieskiej Karty”.