Zmiana pór roku, wahania temperatury sprzyjają rozwojowi wirusów. Do chorób wirusowych należy grypa. Na razie zachorowań jest na szczęście mniej niż w ubiegłym sezonie grypowym, w październiku tego roku stwierdzono grypę i podejrzenia zachorowania na tę chorobę u 4684 pacjentów, a w ubiegłym roku w tym samym czasie u 6198 osób. Największa liczba tegorocznych chorych, bo ponad 2100 to osoby między 15 a 64 rokiem życia. Do szpitala z powodu grypy trafiło 9 dzieci do 14 roku życia z powiatów węgorzewskiego i piskiego.

Grypa to choroba wirusowa, najczęściej objawia się między innymi bardzo wysoką gorączką, bólami mięśni i stawów, powinna być konsultowana z lekarzem, jeśli nie ma powikłań nie powinna być leczona antybiotykami.

Do zasad profilaktyki grypy należy poddawanie się szczepieniom ochronnym, dbanie o mycie rąk po kontakcie z innymi osobami oraz przedmiotami, kichanie i kaszel w chusteczki higieniczne lub zgięcie łokciowe, a nie w dłonie, pozostawanie w domu podczas choroby.

Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w województwie warmińsko-mazurskim w miesiącu październiku 2018 r. wg powiatów i wieku: