Finalistą konkursu ogólnopolskiej akcji Masz Głos zostało stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Obywatelskich "Łączy nas Iława" oraz Miasto Iława reprezentowane przez Burmistrza Dawida Kopaczewskiego.

Stowarzyszeniedziała od kwietnia 2019. Nominację stowarzyszenie dostało za utworzenie pierwszej łąki kwietnej w Iławie. Wszystko zaczęło się na jednym ze Śniadań Obywatelskich, na którym wspólnie z innymi organizacjami wpadli na pomysł wysiania pierwszej łąki kwietnej w Iławie, napisali wspólnie petycję do władz lokalnych. Pozytywnie na nią zareagował burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski. Wspólnie z urzędnikami i mieszkańcami znaleziono miejsce na łąkę kwietną. I latem powstała pierwsza łąka kwietna w Iławie! W następnych latach wokół łąki stowarzyszenie planuje cykl działań edukacyjnych dla szkół.

Edyta Kocyła-Pawłowska, przedstawicielka stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Obywatelskich "Łączy nas Iława": Pomysł łąki kwietnej to był zalążek czegoś nowego w mieście. Bardzo chcemy, żeby nam Iława zakwitła!

 

Tandemy lokalne

Wśród nagrodzonych są organizacje społeczne i władze samorządowe z całej Polski, które wspólnie zrealizowały konkretną inicjatywę. Współpraca jest tutaj kluczowa, bo nagroda Super Samorząd jest dla tych społeczności lokalnych, które potrafią połączyć siły i zintegrować się w działaniu. Warto docenić taką solidarność zwłaszcza w czasie pandemii. W wielu miejscach pogłębiła ona pokusy, by szukać oszczędności budżetowych w sferze realizacji zadań publicznych, a przecież współpraca pozwala podzielić się obowiązkami, wykorzystać potencjał mieszkańców i kompetencje władzy.

W tegorocznej edycji nagrody Super Samorząd jest 9 finalistów i 19 wyróżnionych z całej Polski.

Teraz trudniej

Aby otrzymać nagrodę Super Samorząd, trzeba zgłosić się do akcji Masz Głos prowadzonej przez Fundację Batorego, a potem ponad rok aktywnie w niej działać: uczestniczyć w konsultacjach społecznych, przeprowadzić diagnozę lokalną, negocjacje z władzami, włączać mieszkańców do wspólnych rozmów z samorządowcami. Aktywnych grup uczestników, i zarazem potencjalnych kandydatów do nagrody, było w tym roku 121 – to więcej niż w ubiegłym, choć w pandemii działanie nie było łatwe. Według wewnętrznego badania akcji Masz Głos z kwietnia 2020 aż jedna trzecia uczestników programu musiała zawiesić działania, a podobna liczba zmienić kierunek aktywności i dostosować ją do nowych warunków. Ci, którzy 20 listopada otrzymali nagrody Super Samorząd, dołączyli do prestiżowego grona 49 organizacji społecznych dotychczas nagrodzonych i 182 finalistów oraz wyróżnionych.

Wsparcie dla aktywnych

Fundacja Batorego przyznaje nagrodę Super Samorząd od 2011. O werdykcie decyduje jury w składzie: Jerzy Stępień, Katarzyna Kubicka-Żach, Mikołaj Cześnik. Nagroda jest częścią akcji Masz Głos, w ramach którego Fundacja Batorego wspiera aktywność lokalną. Działania prowadzi w całej Polsce przy wsparciu partnerów regionalnych – w województwie warmińsko-mazurskim jest to Fundacja SocLab. Uczestnicy programu mogą liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie eksperckie, wymianę doświadczeń. Do tegorocznej akcji Masz Głos zgłosiła się rekordowa liczba 383 uczestników. Kolejna edycja akcji ruszy w roku 2021.

Więcej informacji:

Katarzyna Sztop-Rutkowska (Fundacja SocLab), tel. 601 155 546, k.sztop-rutkowska@soclab.org.pl

 

Organizator akcji Masz Głos i partnerzy regionalni:

 Patronat medialny nad nagrodą Super Samorząd mają: serwis Prawo.pl oraz portal ngo.pl.

 Partnerem medialnym akcji Masz Głos (organizatora akcji) i nagrody Super Samorząd jest Wolters Kluwer Polska