Drzwi do mieszkania to jeden z najważniejszych elementów każdego pomieszczenia. Na jaki model się zdecydować? I na co uważać, by służyły nam latami? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Rodzaje drzwi wewnętrznych i zasady ich wyboru

Przy wyborze drzwi wewnętrznych trzeba zwrócić uwagę na trzy podstawowe kwestie: rodzaj zastosowanego w produkcji materiału, kolor oraz na sposób otwierania.

Podział drzwi wewnętrznych ze względu na materiał

Ze względu na materiał produkcji, wyróżniamy następujące rodzaje drzwi: 

  • drzwi z płyt drewnopochodnych (gładkich lub tłoczonych, o konstrukcji pilśniowej bądź wiórowej – jak płyty MDF/HDF),

  • drzwi ze szkła (hartowanego lub klejonego), które jest montowane w drewnianych bądź aluminiowych ramkach,

  • drzwi z drewna litego bądź klejonego warstwowo (najczęściej będzie to jesion, buk lub sosna). 

Drzwi z płyt są lekkie i trwałe. Charakteryzują się wysoką odpornością na zmiany temperatur oraz na wilgotność. Doskonale sprawdzą się nie tylko w kuchni czy łazience, ale w całym mieszkaniu. Ponadto są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a ich niektóre rodzaje są dobrym izolatorem akustycznym, przez co nie przenikają przez nie tak łatwo różne dźwięki. Drzwi wewnętrzne z płyty są najbardziej popularnym rozwiązaniem. Dobierając je do pomieszczenia, warto zwrócić uwagę na sposób ich otwierania, aby zapewnić największą funkcjonalność. 

Drzwi szklane dodają wnętrzom unikalnego stylu. Sprawdzą się świetnie w pomieszczeniach nowoczesnych, podkreślając ich wystrój, a także w tych o małej powierzchni, gdyż są w stanie optycznie je powiększyć. Oprócz tego można je wykorzystać do rozjaśnienia ciemniejszych wnętrz (np. przedpokoju lub korytarza), ponieważ pozwalają na przeniknięcie światła przez szklane elementy.

Drzwi wewnątrzlokalowe drewniane, ze względu na materiał, z którego są wyprodukowane, są nieco droższe niż np. drzwi z płyty. Posiadają jednak wiele zalet. Po pierwsze, dostępne są w niemal każdym kolorze (możemy tu postawić na drzwi w barwach naturalnych lub na drzwi malowane), a po drugie – wykonano je z materiału w pełni nieszkodliwego dla człowieka. Bez względu na pomieszczenie, zawsze będą się one prezentować doskonale. Piękno naturalnego drewna doceni każdy domownik i gość.

Wybór drzwi wewnętrznych do salonu.

Wybór kolorystyki drzwi

Kolor drzwi jest bardzo ważny dla wystroju wnętrz. Trzeba w tej kwestii wziąć pod uwagę kolor ram okiennych, ścian i podłóg, a nawet mebli. Warto postawić na podobne barwy. Jeśli jednak nie jest to możliwe, możemy dopasować kolor drzwi do barwy jedynie wybranych elementów. Na przykład do ciemnej posadzki idealne będą ciemne drzwi, a do białych ram okiennych – drzwi w podobnej kolorystyce.

Najczęściej wybierane kolory drzwi to biały oraz odcienie drewna. Białe drzwi doskonale sprawdzają się przy wnętrzach minimalistycznych lub skandynawskich, z kolei te w odcieniach drewna (bez względu na barwę), gdy na podłodze jest drewniany parkiet lub panele podłogowe. Można w tym zakresie postawić także na kontrast (wyraźnie inne odcienie drewna na drzwiach i podłodze). Bardziej wyraziste, nietypowe kolory sprawdzą się z kolei we wnętrzach nowoczesnych lub w stylu boho.

Podział drzwi wewnętrznych ze względu na sposób otwierania

W przypadku sposobu otwierania wyróżnia się skrzydła drzwiowe rozwierane, przesuwne, składane lub harmonijkowe oraz wahadłowe. Każda odmiana drzwi sprawdzi się w innym rodzaju wnętrz. Nie zawsze mamy bowiem możliwość zamontowania drzwi tradycyjnych – wtedy warto skorzystać z rozwiązań mniej standardowych.

Drzwi rozwierane to najbardziej popularny rodzaj drzwi. Otwierają się one do wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia. To rozwiązanie uniwersalne, które sprawdza się w niemal wszędzie. Drzwi rozwierane mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe. Te jednoskrzydłowe dzielą się na lewe lub prawe, w zależności od miejsca, w którym znajdują się zawiasy i klamka. Drzwi lewe mają zawiasy po lewej, a klamkę po prawej stronie, a drzwi prawe – zawiasy po prawej, a klamkę po lewej stronie. Sposób otwierania takich drzwi musi uwzględniać bezpieczeństwo domowników oraz elementów, z którymi rozwierane skrzydło ma styczność. Nie powinno ono uderzać w meble i zahaczać o ściany. Drzwi dwuskrzydłowe stanowią natomiast doskonały element dekoracji, eksponując pomieszczenie, w którym są montowane. Najlepiej sprawdzają się w bardzo dużych pokojach, takich jak salon.

Wybieramy drzwi do dużego salonu

  • Drzwi przesuwne – w tym przypadku jedno lub dwa skrzydła przesuwają się po szynie. Są one podwieszone na specjalnych wózkach w prowadnicy i po przesunięciu albo chowają się w ukrytej w ścianie kasecie, albo zachodzą na ścianę. Drzwi przesuwne sprawdzą się w bardzo małych pomieszczeniach, czyli tam, gdzie drzwi rozwierane trudniej się otwierają, czasem nawet uniemożliwiając wejście (np. przy garderobach). Można jednak z powodzeniem wykorzystać je w większych pomieszczeniach, gdzie będą wyglądać niezwykle efektownie, szczególnie jeśli uzupełni się je o dodatkowe zdobienia.

  • Drzwi harmonijkowe i składane – ich pionowe skrzydło tworzą elementy, które połączono zawiasami. Poruszają się one po specjalnej szynie (zostaje w nią wyposażona ościeżnica). Takie drzwi doskonale sprawdzają się w garderobach, spiżarniach lub wszędzie tam, gdzie trzeba się odgrodzić chwilowo od innego pomieszczenia (np. w salonach połączonych z kuchnią, by uniknąć zapachu potraw). Często wybierane są także do pokojów dziecięcych.

  • Drzwi wahadłowe – w takich drzwiach skrzydło otwiera się w obie stron, ruchem wahadłowym. Zapewniają to specjalne zawiasy. Drzwi wahadłowe otwiera się pchnięciem, dlatego bardzo często nie są one wyposażone w klamki. Tego typu drzwi często można zobaczyć w restauracjach, w których oddzielają przestrzeń kuchenną od sali restauracyjnej, ale z powodzeniem znajdują one również zastosowanie w domach. Doskonale sprawdzają się w małym korytarzu i w przedpokoju, ale także w kuchni (ułatwiają przenoszenie gotowych posiłków i naczyń, dzięki innemu sposobowi otwierania).

Błędy przy wyborze i montażu drzwi wewnętrznych – na co uważać?

Najgorsze błędy przy montażu drzwi wewnętrznych

Decydując się na zakup drzwi wewnętrznych, trzeba uważać, by nie popełnić kilku podstawowych błędów. Po pierwsze, wybór drzwi i ich montaż należy zostawić na koniec prac remontowych lub wykończeniowych. Chodzi tutaj nie tylko o ich odpowiednie dostosowanie pod względem stylistycznym, lecz również o to, że nie ulegną dodatkowym zniszczeniom związanym z pracami. Po drugie, drzwi należy dopasować do otworów w ścianach przez odpowiednie pomiary. Popełnienie błędu w tym zakresie powoduje konieczność wykonania dodatkowych prac lub nawet wymiany drzwi na inny model. Wreszcie, jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale także jakość wykonania. Na przykład drzwi ze specjalnymi, hartowanymi szybami lub pokryte okleiną będą cieszyć oko dłużej niż te standardowe, z kolei mniejsze lub specjalnie otwierane (np. przesuwnie) skrzydła drzwiowe w małych pomieszczeniach sprawią, że wchodzenie i wychodzenie z nich oraz poruszanie się po nich będzie znacznie wygodniejsze.

Prawidłowo wykonany montaż drzwi do pokoju

Wybór drzwi wewnętrznych może przyprawić o zawrót głowy, ale liczba wersji kolorystycznych i różne style pozwolą na dobranie takich drzwi, które wkomponują się w każdą stylistykę wnętrza. Pamiętając o podstawowych zasadach wyboru tego elementu wyposażenia, zakup drzwi wewnętrznych pójdzie gładko, zapewniając tym samym idealne dopasowanie do wystroju wnętrz. Dobrze dopasowane drzwi stanowią ukoronowanie wnętrza i stylistyki mieszkania, dlatego warto dokładnie przemyśleć ich wybór.