Groźba wysokiej grzywny, utraty prawa jazdy, ograniczenia lub pozbawienia wolności, a przede wszystkim ryzyko utraty zdrowia lub życia - to dla niektórych wciąż za mało, by zniechęcić ich do nieodpowiedzialnych zachowań za kierownicą. Policjanci wobec osób rażąco łamiących przepisy ruchu drogowego stwarzających realne zagrożenie dla innych użytkowników dróg, nie mają taryfy ulgowej.

Nigdy nie jeżdżę po alkoholu - to hasło, które powinni znać wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Jednak pomimo wcześniej spożytego alkoholu, niektórzy nadal wsiadają za kierownicę. Tak właśnie stało się podczas minionego weekendu kiedy, to policjanci po raz kolejny zorganizowali działania pt. „Alkohol i Narkotyki”. Ich głównym celem było wyeliminowanie z ruchu kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości lub będących pod działaniem środków odurzających. Funkcjonariusze iławskiej drogówki zwrócili szczególną uwagę na kierujących pojazdami samochodowymi, motocyklistów i rowerzystów. Sprawdzali stan trzeźwości uczestników ruchu, a także reagowali na wszelkie wykroczenia drogowe. Do akcji zostały wykorzystane przenośne alkoblow. Obecność środków odurzających w organizmie policjanci sprawdzali przy użyciu specjalnych narkotesterów. W ramach działań policjanci skontrolowali 773 kierujących. Jednak na drogach powiatu iławskiego pojawił się 43 – latek. Mężczyzna kierujący citroenem miał 0,8 promila alkoholu w organizmie. Policjanci  zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy i został on zwolniony po wykonaniu z nim odpowiednich czynności.

Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany podczas kontroli drogowej. Okazało się, że 53 – latek kierował fordem mając 2,2 promila alkoholu w organizmie. W trakcie czynności policjanci ustalili, że mieszkaniec gminy Susz nie posiada również uprawnień do kierowania pojazdem.

Innym nieodpowiedzialnym kierującym okazał się 22 – latek. Mężczyzna kierujący skodą na prostym odcinku drogi krajowej nr 15 nie upewnił się co do możliwości wyprzedzenia samochodu. Przez to kierujący samochodem volvo jadącym w przeciwną stronę musiał zjechać na prawe pobocze, a następnie do przydrożnego rowu. Jednocześnie doprowadzając do bocznego zderzenia z prawidłowo jadącym kierowcą skody, który w wyniku zderzenia zjechał do przydrożnego rowu wywracając pojazd. Kierująca z dwójka dzieci została przetransportowana do szpitala. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 22 – latkowi, które miał dopiero od roku

Policjanci apelują o rozsądek!

Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie stanowi jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Dlatego też policjanci prowadzili, prowadzą i prowadzić będą tego typu akcje na terenie naszego powiatu. Wszystko po to, by zapobiec łamaniu prawa przez tych, którzy swoją lekkomyślnością doprowadzają do tragicznych w skutkach zdarzeń na drogach

.