Kiedy można się kąpać w jeziorze? A co z przekwitnięciem wody?

Na czym dokładnie polega przekwitanie wody? Otóż... Polega ona na zakwitnięciu glonów i roślin wodnych. Kąpiąc się w takiej na skórze mogą pojawić się bąble, pryszcze lub wysypka. Kąpać się w jeziorach moglibyśmy dopiero po 24 czerwca, kiedy to owa woda "przekwitnie".

Kiedy się nie kąpać?
Jak się okazuje nie jest wskazane kąpanie się w wodzie, gdy temperatura wody jest niższa niż 14 st. Celsjusza. Zalecana temperatura wody do kąpieli i pływania powinna być nie niższa niż 18 stopni, a najlepsza to 22-25 stopni.

Postanowiliśmy sprawdzić jakie są temperatury wód w wybranych jeziorach:O czym należy pamiętać kąpiąc się w wodzie:

Nie pływać po spożytym alkoholu- Alkohol sprzyja brawurowym zachowaniom i pogarsza koordynację ruchów. Rozszerza również naczynia krwionośne, przez co ciało szybciej się wychładza, oraz wypłukuje potas z organizmu, co zwiększa ryzyko skurczu mięśni.

Nie
pływać po spożyciu posiłku -  Po jedzeniu jesteśmy mniej sprawni fizycznie, bo organizm jest skupiony na trawieniu

Nie wskakuj nagle do wody po rozgrzaniu ciała na słońcu - Do wody wchodzimy stopniowo, krok po kroku, polewając nią przedramiona, brzuch i klatkę piersiową, żeby nie doznać szoku z powodu nagłej zmiany temperatury.

Nie wolno kąpać się - także po zachodzie słońca, ponieważ w razie wypadku ciemność uniemożliwia udzielenie pomocy.

Nie należy przebywać w wodzie zwłaszcza w zimnym Bałtyku - zbyt długo, ani też wchodzić do niej ponownie po zbyt krótkiej przerwie. Grozi to niebezpiecznym wychłodzeniem organizmu.