Każdy, kto miał do czynienia z prowadzeniem przedsiębiorstwa, wie, że jego sukces nie jest dziełem przypadku. To od mądrego kierowania i pewnego podejmowania decyzji zależy przyszłość firmy. Ostatecznie marka jest tak silna, jak zarząd, który ją buduje.

Jednak rynek nieustannie się zmienia - pojawiają się nowe technologie, sytuacja gospodarcza, społeczna i polityczna również mają znaczący wpływ na funkcjonowanie firmy. Co można zrobić, żeby się przygotować do takich warunków?

Zarządzanie projektami - kluczowa umiejętność dla każdego menadżera

Życie przedsiębiorstwa polega na przemyślanym wyznaczaniu i niestrudzonym realizowaniu różnych projektów. Czasem wielkość jakiegoś przedsięwzięcia może nas porządnie przytłoczyć. Bez odpowiedniego przygotowania projekt będzie wykonany nieprofesjonalnie, pojawią się opóźnienia, a w najgorszym przypadku w ogóle nie zrealizujemy naszego zadania. 

Podstawową umiejętnością, dzięki której sprostamy takim wyzwaniom, jest zarządzanie projektami. Jednak fachowej wiedzy w tym zakresie nie zdobędziemy, oglądając darmowe filmiki czy przeszukując najpopularniejsze hasła w wyszukiwarkach. Profesjonalne szkolenie zarządzania projektami będzie wymagało pewnego wkładu pieniężnego. Ostatecznie to cenna wiedza, która podniesie kompetencje zespołu menadżerskiego. Dlatego potraktuj to jako inwestycję, która w przyszłości przyniesie dużo większe zyski.

Przykładowe metodologie zarządzania projektami

W Internecie bez większego problemu znajdziemy solidne szkolenie zarządzania projektami. Przykładowo, kurs znajdziesz po tym adresem - https://leadership-center.pl/fundament-zarzadzania-projektami/. Istnieje wiele metod i technik, dzięki którym realizowanie większych zleceń będzie szybsze i skuteczniejsze. Jedną z najpopularniejszych metod jest SCRUM. Jej zaletą jest regularne tempo pracy.

Każdy etap projektu jest dokładnie wyznaczony w czasie, a rezultat jest sprawdzany przez jego odbiorcę. Opiera się przede wszystkim na liście hierarchii zadań, które należy wykonać, żeby uzyskać oczekiwany rezultat. Wybierz tę metodę, kiedy gonią Cię terminy.

Innym podejście nacisk kładzie przede wszystkim na to, żeby wykonać projekt na jak najwyższym poziomie. W tym wypadku szkolenie zarządzania projektami będzie skupione na eliminowaniu błędów u ich źródła. Każde zadanie przepuszczane jest przez tzw. sito DMADV. W ten sposób nie skupiamy się na sprawnym wyszukiwaniu rozwiązań problemów, ale zapobiegamy ich występowaniu.

Kolejną znaną metodą realizacji projektu jest sposób kaskadowy. Polega on na podzieleniu projektu na pięć zespołów. Każdy z zespołów dzieli się na kilka mniejszych podzespołów. Pracownicy wykonują w odpowiedniej kolejności każdy podzespół (w ramach danego zespołu). Po zakończeniu jednego etapu przechodzą do następnego. Żaden krok nie może być pominięty, żeby całość została uznana za wykonaną. Plusem tej metody jest nieduże wymagania formalne. Pracownicy nie muszą wypełniać masy uciążliwych dokumentów.

Która metoda jest najskuteczniejsza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To zależy od rodzaju projektu, terminów, które obowiązują oraz zespołu, jakim dysponujesz.