Część osób poświęca dużo uwagi temu, aby odpowiednio gospodarować swoimi finansami. Niektórym osobom bardzo zależy na tym, aby zgromadzić kapitał, który zapewni im pewną miarę bezpieczeństwa i stworzy dobry potencjał do inwestycji. Dużą popularnością cieszą się inwestycje w nieruchomości. Na czym one polegają i dlaczego cieszą się taką popularnością?

Korzystny zakup - opłacalna inwestycja

Trzeba przyznać bezapelacyjnie, że inwestowanie w nieruchomości to bardzo stabilna forma lokowanie kapitału. Wiele osób przekonało się, że posiadając kilkadziesiąt tysięcy złotych, można kupić niewielkie mieszkanie, które następnie można wynająć lokatorom i czerpać każdego miesiąca dochód bez wielkiego zaangażowania.

Oczywiście wymaga to posiadania podstawowej wiedzy, kupna mieszkania w korzystnej cenie, znalezienia lokatorów, podpisania umowy zabezpieczającej interesy obu stron i monitorowania stanu mieszkania.

Wielu właścicieli nieruchomości decyduje się na pobieranie kaucji zwrotnej, która będzie zatrzymana jeśli w mieszkaniu powstaną zniszczenia po czasie zakończonej umowy. Kaucja pokryje koszt ewentualnych napraw czy przeprowadzania remontu.

Ile wyniosą zyski?

Znalezienie lokatorów nie musi być bardzo trudne. Możemy mieć wiele zainteresowanych osób, jeśli zakupiona nieruchomość znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji. To właśnie ona stanowi o tym, jakie odstępne będziemy mogli pobierać i ilu będziemy mieli chętnych na wynajmowanie. Część osób kupuje mieszkanie z potencjałem, które wymaga remontu, przeprowadza w nim niezbędne zmiany, dzięki czemu efektem końcowym jest mieszkanie o podwyższonym standardzie.

Takie inwestowanie w nieruchomości wiąże się z realną stopę zwrotu na poziomie około 7% do nawet 10% z inwestycji. Z tych powodów kupowanie nieruchomości należy do bezpiecznych metod zamrażania pieniędzy wśród wielu osób, dla których ważna jest płynność finansowa i mądre gospodarowanie środkami.

Warto pamiętać o tym, że pozyskiwanie dochodów z mieszkania jest opodatkowane, dlatego ten fakt należy zgłosić do właściwego Urzędu Skarbowego. Możemy rozliczać się z tego dochodu dzięki ryczałtowi, który w tym wypadku wynosi 8,5%.

Wiedza, zdobywanie doświadczenia i ewentualne wyzwania

Inwestować w nieruchomości może każda osoba, niezależnie od tego czy prowadzi firmę czy nie. Warto przekonać się o tym, że jest to doskonała metoda lokowania środków, ponieważ zapewnia niemalże gwarantowane zyski.

Oczywiście czasami zdarzają się kłopoty czy miesiące kiedy mieszkanie będzie stało puste, nie znajdziemy lokatorów, więc będziemy musieli samodzielnie opłacić czynsz. W takim przypadku mamy do czynienia nawet ze stratą, jednak zakup mieszkania w dobrej lokalizacji pozwala uniknąć pustostanu.

Na starcie nie trzeba się tym przesadnie przejmować i odważyć się na swoją pierwszą inwestycję, a po czasie przekonamy się, że był to mądry wybór. Warto poradzić się osób, które mają jakieś doświadczenie w tej kwestii, a z pewnością opowiedzą nam jakich błędów unikać. Na rynku dostępne są również poradniki, w których możemy znaleźć kompleksową wiedzę.