Wegetarianie po latach starań, nareszcie doczekali się równouprawnienia w menu Stop Cafe na stacjach PKN Orlen. Od teraz będą tam dla nich specjalne, bezmięsne przekąski i hot dogi z wegańską parówką za 4,49 zł w ciemnym lub jasnym pieczywie z sosami. Poza tym dla osób, które nie jedzą mięsa przygotowano bułki z pieczarkami, wrapy falafel oraz jaglane kajzerki.

Wegetariańskie menu na stacjach Orlen jest efektem toczonej od czterech lat batalii stowarzyszenia Otwarte Klatki, którego członkowie walczyli o roślinne wersje dań oferowanych w największej krajowej sieci paliw.

„Chcielibyśmy, żeby oferta produktów wegańskich i wegetariańskich zagościła na stałe w menu stop.cafe. Na razie obecność nowych produktów vege w naszej ofercie, nie jest ograniczona czasowo. To czy hot dog z parówką wegańską oraz bułka z pieczarkami wejdą na stałe do oferty zależy od zainteresowania Klientów. Mamy nadzieję, że nasze nowości zyskają wielu amatorów. Wrap falafel oraz kajzerka rumszyk vege są już od dłuższego czasu stałymi elementami w ofercie nowego konceptu stop.cafe i zyskały swoich stałych odbiorców” - napisali na facebooku przedstawiciele koncernu.

Trzeba zauważyć, że wegetariańska oferta Stop Cafe nie jest jedyną. W sierpniu IKEA wprowadziła do menu przysklepowych bistro wegetariańskie hot dogi ze składnikówroślinach: jarmużu, czerwonej soczewicy, komosie ryżowej, cebuli, marchwi i ziemniakach. Są przyprawiane imbirem, kurkumą, solą i pieprzem. Podaje się te hot dogi ze słodko-pikantną musztardą, marynowaną czerwoną kapustą i prażoną cebulką.

- Ambicją IKEA jest inspirowanie ludzi i umożliwianie im prowadzenia zdrowszego, bardziej odpowiedzialnego życia, bez nadużywania zasobów naszej planety. Składniki roślinne są bardziej zrównoważone niż mięsne, ponieważ ich wpływ na środowisko jest zdecydowanie mniejszy. Np. emisja dwutlenku węgla na kilogram podczas produkcji wege hot- doga jest prawie siedmiokrotnie niższa, niż w przypadku klasycznego hot doga IKEA. A my chcemy oferować zrównoważone i zdrowe jedzenie, które jest smaczne, łatwe i niedrogie. Wierzymy, że dodając do menu Bistro IKEA wege hot doga, realizujemy tę misję – powiedział Tomasz Jachimczak, Commercial & Range Manager, IKEA Retail w Polsce.