Minister Zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej poinformował nie tylko o problemach związanych z COVID-19. Łóżka, które są w tej chwili dla pacjentów zakażonych koronawirusem to jedna z barier, drugą barierą są teleporady oraz lęk przed wirusem – te dwie bariery powodują, że mamy więcej chorób i problemów zdrowotnych innych niż COVID-19.

Zespół specjalistów opracował strategię kiedy teleporady jest konieczna, a kiedy nie. Ze względu na strach przed covidem niektórzy boją się zgłaszać do lekarza.

Minister ogłosił następujący program, który ma być wdrążony od początku stycznia 2021 r:

  1. Program dla osób powyżej 40-lat – weryfikacja stanu zdrowia.
  2. Zdjęcie Limitów ze specjalistki.
  3. Poszerzenie sieci onkologicznej.
  4. Krajowa sieć kardiologiczna.
  5. Zdrowie psychiczne – pandemia ma ogromne skutki dla życia Polaków.

Te wszystkie działania mają jeden cel – odbudowa zdrowia Polaków nie tylko w części dotyczącej covidu.

Zostań w domu ma jeden wyjątek – jeśli leczenie jest konieczne idź do lekarza.

Zawały, nowotwory oraz inne choroby nie mogą być zaniedbywany, grupa ekspertów zadbała o profil działania w/w chorobach. Pacjenci niecovidowi będą miały zielone światło na pobyt w placówkach szpitalnych. Problemy to niepokój służby zdrowia oraz obawy pacjentów o zakażenie się koronawirusem. Teraz ma się to zmienić.

Minister Zdrowia zaniepokojony liczbą rosnących zgonów (dziś 603 zgony) apeluje o nieprzerywanie prac nad budową szpitali tymczasowych. Nikt odgórnie nie steruje liczbą wykonywanych testów. Wykonuje się mniej testów ze względu na diagnozę POZ. Będziemy się przemieszczali w stronę testów antygenowych dodał Adam Niedzielski.

Część osób także w sanepidach są dotknięte covidem, dlatego niekiedy wyniki testów są podawane z opóźnieniem. Natomiast wszystkie zaległości będą sukcesywnie wprowadzane do systemu.