Jeżeli posiadasz firmę i zastanawiasz się jak zwiększyć jej wydajność - warto zastanowić się nad inwestycją w wózki widłowe spalinowe! Pojazdy te usprawniają pracę, przyczyniając się tym samym do osiągania większych korzyści finansowych, jak i poprawy komfortu pracy osób zajmujących się magazynowaniem.

Wózki widłowe spalinowe, to popularne pojazdy, które są wykorzystywane w wielu różnych przedsiębiorstwach, magazynach oraz halach. Są one używane w celu poprawienia ergonomiczności w firmach, usprawnienia pracy i odciążenia pracowników w ich codziennych obowiązkach, jak np. transport towarów.

Jakie inne funkcje pełnią wózki widłowe spalinowe? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu!

Wózki widłowe spalinowe – charakterystyka


Nazwa wózków spalinowych pochodzi od rodzaju napędu, jaki został w nich zastosowany. Pojazdy te napędzane są wysokoprężnymi silnikami spalinowymi lub LPG, czyli mieszaniną propanu i butanu. To co wyróżnia wózki widłowe spalinowe na tle innych, to przede wszystkim:

 • trwałość – to charakterystyczna cecha widlaków spalinowych. Są to maszyny odporne na różnego rodzaju warunki atmosferyczne, a materiały i elementy z których są skonstruowane pozwalają na ich częstą i ciężką pracę. Solidne, spalinowe widlaki, znanego i cenionego dealera są dostępne tutaj.
 • wydajność – długi czas pracy dla wózków widłowych spalinowych nie stanowi problemu. W porównaniu do wózków widłowych elektrycznych, widlaki te mogą pracować przez długi czas. Nie wymagają one częstego ładowania akumulatora, a praca z ich użyciem przebiega sprawnie i efektywnie.
 • stabilność – wózki widłowe spalinowe wyznaczają się stabilniejszą konstrukcją, niż wózki elektryczne. Przekłada się to na osiąganie przez nie lepszych parametrów technicznych. Dlatego przedsiębiorstwa, w których magazynowane i transportowane są towary o znacznych wymiarach i wadze powinny zastanowić się nad decyzją inwestycyjną związaną właśnie z zakupem wózków widłowych spalinowych.

Osprzęt do wózków widłowych spalinowych


Wózki widłowe spalinowe można modyfikować. Oznacza to, iż w zależności od potrzeb firmy można, za pomocą dodatkowego osprzętu udoskonalać widlaki spalinowe. Obecnie dostępnych jest wiele różnych części, które całkowicie mogą zmienić charakter widlaka. Wyróżniamy osprzęt do wózków widłowych, taki jak:

 • karetki do wideł,
 • łyżki,
 • chwytaki,
 • wysięgniki,
 • platformy robocze,
 • zamiatarki,
 • myjki ciśnieniowe,
 • wciągarki.

To tylko przykładowe podzespoły zaliczane do grupy, jaką jest osprzęt do wózków widłowych. Dzięki tym dodatkowym elementom można dostosowywać wózki widłowe spalinowe do swoich indywidualnych potrzeb.

Budowa - wózki widłowe spalinowe


Do głównych elementów budowy w wózkach widłowych spalinowych zalicza się części, takie jak:

 • rama - jest to część najczęściej wykonany ze stali,
 • układ hamulcowy,
 • układ jezdny - czyli podwozie wraz z kołami,
 • maszt - stanowi element znajdujący się na samym przodzie wózka, a służy do przenoszenia, podnoszenia, jak i opuszczania ładunków,
 • blok napędowy - to silnik zasilany paliwem,
 • przeciwwaga - stalowy element, umiejscowiony najczęściej w tylnej części wózka, służący do utrzymania równowagi w czasie przewożenia ładunku.
wozek-widlowy-spalinowy-budowa

Warto wspomnieć, iż wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje masztów w wózkach widłowych spalinowych, jak:

 • Simplex – w tym przypadku karetka pojazdu, jest unoszona jednocześnie wraz z ramą masztu wewnętrznego, a wysokość podnoszenia jest niewielka.
 • Duplex – karetka jest unoszona przy pomocy dodatkowych siłowników umieszczonych w ramie wewnętrznej widlaka, przez co pojazd charakteryzuje się dużym udźwigiem,
 • Triplex – wózki z systemem Triplex posiadają dwie ramy wewnętrzne, dzięki czemu mogą unosić i opuszczać ładunki jeszcze cięższe , niż w przypadku wózków z systemem Duplex.

Wózki widłowe spalinowe to rozwiązanie dla przedsiębiorstw, w których liczy się wysoki poziom świadczonych usług. Jeżeli poszukujesz widlaka, do którego budowy zostały użyte materiały dobrej jakości zobacz tutaj!

Silniki w wózkach widłowych spalinowych


“Silnik silnikowi nie równy”, dlatego przed decyzją o zakupie widlaka, warto przeanalizować wszystkie rodzaje wózków widłowych, tak aby zakupiony pojazd sprawdzał się idealnie w naszym przedsiębiorstwie. Silniki w wózkach widłowych spalinowych pełnią jedną z najważniejszych funkcji, dlatego dobrze jest zastanowić się nad wyborem widlaka, tak by wybrać najlepszy silnik.

Podział silników w wózkach widłowych spalinowych:

 • silniki dwusuwowe, czyli silniki o zapłonie zarówno iskrowym, jak i samoczynny. Dwusuwowy dlatego, gdyż silnik wykonuje dwa suwy tłoka na wszystkie fazy pracy silnika.
 • silniki czterosuwowe, są to silniki gdzie na jeden cykl pracy przypadają cztery suwy tłoka.


Silniki dwusuwowe są w stanie osiągać większą moc, niż silniki czterosuwowe, a ponadto mają prostszą budowę, co przekłada się na niższe koszty produkcji silnika, a tym samym na jego niższą cenę. Mimo to, dwusuwowe silniki są znacznie bardziej szkodliwe, co jest efektem spalania oleju dodanego do paliwa.

wozek-widlowy-spalinowy-silnik

Wózki widłowe spalinowe to dobry wybór!


Wózki spalinowe, to idealny wybór dla tych firm, gdzie istotne jest nieprzerwane wykonywanie pracy. Dla porównania wiele wózków widłowych elektrycznych wymaga ładowania akumulatora, które trwa nawet 8 godzin! Ponadto widlaki spalinowe sprawdzają się bardzo dobrze przy ciężkich pracach, podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, przez co pojazdy te stanowią idealne rozwiązanie np. dla firm budowlanych.

Wiele firm chcących zaoszczędzić, decyduje się na wybór używanego wózka widłowego. Szeroki wybór używanych widlaków znajdziesz tutaj.

Podsumowanie


Zakup wózka widłowego to duża inwestycja, która wymaga skrupulatnej analizy przedsiębiorstwa oraz jego potrzeb. Wózki widłowe spalinowe to wytrzymałe pojazdy, które odpowiednio dopasowane do pracy, którą mają pełnić, mogą pozytywnie wpłynąć na poprawę tempa pracy w firmie oraz na jakość świadczonych usług. Dużym plusem omawianych widlaków jest to, iż mogą one pracować bez problemu w deszczu czy słońcu i to bez konieczności przerywania pracy. Ponadto wózki widłowe spalinowe wyznaczają się bardzo dużym udźwigiem, co może okazać się optymalnym rozwiązaniem dla firm w branżach, takich jak przemysł czy budownictwo, gdzie transportowane towary często cechują się dużą masą.