Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Iławie zakończyli aktem oskarżenia dochodzenie przeciwko 28 – latkowi. Mężczyzna złożył fałszywe zeznania podczas rozprawy sądowej żeby chronić swojego znajomego. Jak się okazało teraz obaj mężczyźni ze swojego zachowania będą musieli tłumaczyć się przed sądem.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Iławie prowadzili dochodzenie przeciwko 28 - latkowi.  Z ustaleń śledczych wynikało, że sprawca pomimo pouczenia o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań skłamał podczas rozprawy sądowej. Jak się okazało mieszkaniec powiatu iławskiego oświadczył, iż to on prowadził motorower i doprowadził do kolizji drogowej po czym odjechał miejsca zdarzenia. W trakcie czynności policjanci ustalili, że rysopis kierowcy skutera, który najechał na tył opla nie pasuje do opisywanego przez pokrzywdzonego mężczyzny. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na ustalenie i zatrzymanie sprawcy kolizji.  W związku z powyższym 28 – latek usłyszał zarzut składania fałszywych zeznań a dochodzenie w tej sprawie prokurator zakończyli aktem oskarżenia, który trafił do sądu.

Teraz obaj mieszkańcy powiatu iławskiego ze swojego zachowania będą tłumaczyć się przed sądem.

Kodeks karny art. 233 - mówi o tym, że „Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”