Cały świat zmaga się z inflacją, która wyniknęła w związku z pandemią COVID-19, a także wieloma innymi czynnikami takimi jak ograniczenie dostaw gazu przez Rosję czy zmianami w polityce energetycznej Unii. Niestety odbija się to najbardziej na zwykłych obywatelach, dlatego rząd stara się przeciwdziałać rosnącym cenom wprowadzając tarczę antyinflacyjną. Ma to zadziałać jak parasol, który osłoni Nas i pomoże przejść nieco łagodniej przez coraz to wyższą inflacje. Ostatnio wspominaliśmy o obniżeniu cen paliwa w związku ze zmniejszeniem akcyzy, ale to nie jedyny pomysł rządu na walkę z rosnącymi cenami. W planach również jest wprowadzenie zerowego Vat na żywność, jednak nadal rząd czeka na zielone światło od UE w tej kwestii. Tarcza ma być aktualizowana i zmieniana w zależności od potrzeb obywateli. Poniżej przedstawiamy najważniejsze założenia Tarczy. Każde z zagadnień postaramy omówić się w osobnych artykułach.

• Obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc. – od stycznia do marca 2022 r.

• Obniżenie ceny paliwa przez maksymalne zmniejszenie akcyzy – do końca maja 2022 r.

• Zniesienie akcyzy na energię elektryczną i obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23 na 5 proc. – od stycznia do marca 2022 r.

• Obniżka VAT na ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 do 8 proc. – od stycznia do marca 2022 r.

• Wdrożenie dodatku osłonowego skorzysta z niego nawet 6,8 mln gospodarstw domowych. Dodatek będzie wypłacany w dwóch ratach i będzie to 400-1437,5 zł w zależności od liczebności rodziny.