„Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok” to hasło przyświeca każdemu z nas. Dlatego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego iławskiej komendy policji kilka razy dziennie kontrolują autokary przewożące dzieci i młodzież na wycieczki szkolne jeszcze przed letnimi wakacjami. Z uwagi na dużą ilość kontroli w krótkich odstępach czasu, miejscem wyznaczonym do sprawdzenia autobusu jest parking przy basenie na ul. Biskupskiej w Iławie.

Wielkimi krokami zbliżają się upragnione wakacje. Uczniowie coraz częściej wyjeżdżają na szkolne  wycieczki. Aby minęły one szczęśliwie i bez przykrych „niespodzianek” każdy z nas musi zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Dlatego policjanci z iławskiego ruchu drogowego przez całą dobę codziennie kontrolują po kilka autokarów,  które wiozą uczniów na oczekiwaną wycieczkę szkolną.

Funkcjonariusze sprawdzają trzeźwość kierowcy jego dokumenty oraz dokuenty pojazdu a także czas pracy kierowcy autokaru. Kontrolują pojazd,  w tym pasy bezpieczeństwa oraz światła. Dopiero kiedy policjant stwierdzi, że stan techniczny pojazdu  pozwala na bezpieczną podróż dzieci jak i młodzieży wspólnie ze swoimi opiekunami mogą wsiadać i jechać na upragniony wypoczynek.

Policjanci wszystkim wybierającym się w podróż autokarami  przypominają że:

- przed wyjazdem autokaru z dziećmi istnieje możliwość skontrolowania pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. W okresie wiosenno – letnim policjanci kontrolują kilka autokarów dziennie.  Potrzebę skontrolowania autobusu najlepiej zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem. Z uwagi na dużą ilość kontroli w krótkich odstępach czasu, miejscem wyznaczonym do sprawdzenia autobusu jest parking przy basenie na ul. Biskupskiej w Iławie. Ponadto przypominamy, że funkcjonariuszy należy bezwzględnie  wezwać w każdym przypadku jeżeli mamy zastrzeżenia, co do stanu trzeźwości kierowcy lub stanu technicznego pojazdu. Przewoźnicy wiedzą o kontrolach stąd też dbają o to, aby stan techniczny ich autokarów był dobry i mogły bez problemu przejść kontrolę.

Kierujących natomiast takim autobusem informują, że zobowiązani są włączyć światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży.

Inni kierujący omijając autobus, kiedy wsiadają lub wysiadają  z niego dzieci lub młodzież, powinni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i w razie potrzeby zatrzymać się.