W miniony weekend policjanci zrealizowali 112 interwencji. Dotyczyły one m.in. naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego, osób nietrzeźwych w miejscach publicznych, kradzieży mienia czy zakłócania ciszy nocnej. W tym czasie na drogach powiatu iławskiego doszło do 7 kolizji, na szczęście obyło się bez żadnego wypadku drogowego. Za rażące przekroczenie dozwolonej prędkości policjanci zatrzymali prawo jazdy 2 kierowcom. Jak wynika ze wstępnego podsumowania policyjnych statystyk na drogach, ten weekend upłynął bezpiecznie i spokojnie.

Od piątku do niedzieli policjanci powiatu iławskiego interweniowali 112 razy. Na drogach powiatu iławskiego doszło do 7 kolizji, nie odnotowano żadnego wypadku drogowego ani osób rannych. Od soboty do poniedziałku rano funkcjonariusze ruchu drogowego prowadzili działania kontrolno – prewencyjne pn. „Prędkość” mające na celu egzekwowanie przepisów dotyczących ograniczeń prędkości. Te cyklicznie realizowane działania mają charakter prewencyjny,  jednak kierujący, którzy nie stosują się  do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy tą prędkość rażąco przekraczają, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. W trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze skontrolowali 55 pojazdów, w tym ujawnili 22 kierowców, którzy jechali zbyt szybko.

Pomimo uciążliwej restrykcji, jaką jest utrata prawa jazdy i niemożność prowadzenia pojazdów przez 3 miesiące w przypadku rażacego przekroczenia dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym, policjanci nadal ujawniają kierowców, którzy lekceważą obowiązujące przepisy. W trakcie weekendu funkcjonariusze ruchu drogowego  zatrzymali  kolejne dwie osoby, które przez następne  3 miesiące będą mogły jeździć tylko w fotelu pasażera.  Ich prawa jazdy zostały zatrzymane.  

W sobotę (19.10.19) iławscy funkcjonariusze ruchu drogowego w miejscowości Rodzone zatrzymali do kontroli drogowej kierującą citroenem. 54-latka jechała w terenie zabudowanym z prędkością 116 km/h, przy  obowiązującym tu ograniczeniu do 50 km/h. W niedzielę z kolei (20.10.19) w Złotowie, policjanci zatrzymali kierującą samochodem osobowym marki Honda. 23-letnia kobieta  pędziła przez teren zabudowany z prędkością 105 km/h.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obie kobiety straciły prawo jazdy na trzy miesiące. Dodatkowo, za popełnione wykroczenie zostały ukarane mandatami, a na ich konta wpłynęło po 10 punktów karnych.

Policjanci apelują!

Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych oraz rodzaj doznanych obrażeń. Niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenia związane m.in. z brakiem opanowania pojazdu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący, który w terenie zabudowanym przekroczy prędkość o ponad 50 km/h traci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Jeśli mimo to, nadal będzie kierował pojazdami – okres ten wydłuży się do 6 miesięcy. Kolejne wykroczenie w tym okresie skutkować będzie ponownym przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy.

Pamiętajmy!

Bezpieczna prędkość to ta, która jest dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni oraz własnych umiejętności.