Nie od dziś wiadomo, że Polacy donoszą. Do napisania donosu do Urzędu Skarbowego wystarcza bijący po oczach blaskiem nowy samochód sąsiada czy rozpoczęcie budowy nowego domu przez znajomego. Polacy coraz chętniej swoimi podejrzeniami dzielą się z Urzędami Skarbowymi. Do Urzędu Skarbowego w Iławie w ubiegłym roku wpłynęło 77 donosów. Na co mieszkańcy naszego powiatu najczęściej donoszą i jak się podpisują, tego dowiecie się tylko u nas. Zapraszamy do artykułu poniżej.

Jednostka w naszym powiecie otrzymała 77 donosów w 2020 roku. Czy to dużo? Oceńcie sami. Dla porównania: do działdowskiego US, gdzie wpłynęło 59 donosów lub brodnickiego, którego jednostka przyjęła 85 takich skarg nasz powiat nie bije rekordów.

Na co najczęściej donoszą mieszkańcy:

  •  prowadzenie działalności bez zgłoszenia (np. usługi kosmetyczne, budowlane),
  •  podejrzenie ponoszenia wydatków nie mających pokrycia w dochodach,
  •  podejrzenie wynajmowania mieszkania bez zgłoszenia w urzędzie skarbowym,
  •  nie wydanie paragonu kupującemu.

Przykładowa treść

1. Niniejszym oświadczam, iż Pani […] zamieszkująca na stałe w Iławie wynajmuje lokatorowi mieszkanie w […]. Pani […] wynajmuje to mieszkanie bez żadnej umowy, lokatorzy płacą czynsz w wysokości ….. zł plus opłaty natomiast Pani […] nie odprowadza żadnych składek do Urzędu Skarbowego.

2. Uprzejmie proszę o przeprowadzenie kontroli w sklepie […]. W miejscu tym dochodzi do łamania przepisów prawa podatkowego. Właściciel sklepu […] sprzedaje towar niektórym klientom – nie wprowadza do kasy fiskalnej, ukrywając w ten sposób część swoich dochodów.

3. Na posesji […] dochodzi do łamania przepisów prawa podatkowego. Osoba zamieszkująca pod tym adresem […] prowadzi nielegalną działalność, wykonuje usługi kosmetyczne (rzęsy różne metody oraz makijaże okolicznościowe). Klientki przyjmuje codziennie w różnych porach i pobiera wynagrodzenie za te usługi. Na dowód przesyłam w załączniku zdjęcia dostępne na
profilu społecznościowym.

Z całą pewnością byłoby idealnie, gdyby każdy obywatel przestrzegał wszystkich obowiązujących przepisów i donosy byłyby niepotrzebne, natomiast świat nie jest idealny... Ale postarajmy się, żeby nasz powiat był "bliski ideału" ;)