Która taśmę LED wybrać, taśma RGB czy RGBW? Która lepiej się sprawdzi?

Taśma LED RGB

to niezwykle popularne rozwiązanie stosowane w celach dekoracyjnych lub po to by podkreślić wyrafinowany charakter poszczególnych wnętrz. W sklepach dostaniemy różne modele i warianty kolorystyczne listw LED-owych, ale do najpopularniejszych z pewnością należą taśmy LED RGB i RGBW. Przyjrzyjmy się im zatem nieco bliżej.

Taśma LED RGB a RGBW – co kryje się pod tymi skrótami?

Skrót RGB to nic innego jak pierwsze litery od słów: Red – czerwony, Green – zielony i Blue – niebieski. Natomiast skrót RGBW dodatkowo zawiera w sobie jeszcze jedną literę od słowa White – biały.

Skąd właśnie te kolory? Otóż taśmy LED z podanymi skrótami emitują właśnie wyżej wymienione barwy. I tak, taśma LED RBG w jednej większej diodzie ma ukryte trzy mniejsze w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim. Mieszając te trzy kolory, możemy uzyskać pożądaną barwę oświetlenia, która oczywiście mieści się w palecie kolorów RGB – do tego służy sterownik LED. Warto zwrócić uwagę, że w tym „zestawie” kolorów nie ma białej diody, jeśli więc chcemy mieć białe światło z taśmy LED RGB to otrzymamy je w niebieskim odcieniu.

Z kolei taśma LED RGBW „uzupełniona” jest o białą diodę, dzięki czemu w tym przypadku bez problemu otrzymamy białe światło i to w ciepłej lub neutralnej barwie, ponieważ nie wychodzi ono ze zmieszania kolorów, ale z pojedynczej osobnej białej diody. Jeśli więc zależy nam na tym by z listwy LED otrzymywać też białe światło warto rozważyć zakup taśmy LED RGBW.

Taśmy LED RGB i RGBW – gdzie można je stosować?

Listwy LED są niezwykłe uniwersalnym rozwiązaniem, które z powodzeniem możemy stosować do oświetlenie lub dekoracji praktycznie wszystkich pomieszczeń, jak również szaf, komód, toaletek itp. Pamiętajmy jednak, że przy wyborze taśmy LED RGBW mamy możliwość otrzymania barwy białej – ciepłej, zimnej lub neutralnej. Taki biały kolor sprawdza się na przykład w salonach czy też innych większych pomieszczeniach mieszkalnych. Jeśli natomiast nastawieni jesteśmy jedynie na aspekt dekoracyjny, na przykład do podświetlenia półek, to wówczas wystarczy taśma LED RGB.

Źródło: www.kingled.pl