Czasami ludzie poddani działaniu silnych emocji podejmują decyzje, których skutków nie da się odwrócić. Niekiedy jest to efekt długotrwałego procesu, a niekiedy krótki impuls, który powoduje, że w umyśle zdesperowanej osoby pojawia się chęć odebrania sobie życia. Na szczęście nie zawsze dochodzi do realizacji takiego planu, do czego nieraz przyczyniają się policjanci.

W środę (29.01.2020) iławscy policjanci podczas patrolu miasta i gminy przyjechali na jedną z lokalnych stacji benzynowych, by skontrolować to miejsce w związku z wcześniejszymi kradzieżami. Po chwili podeszła do nich pracownica stacji, która oświadczyła, że w toalecie na stacji kilkadziesiąt minut wcześniej zamknął się mężczyzna i do chwili obecnej nie wyszedł pomimo pukania. Policjanci natychmiast weszli do budynku i usiłowali nawiązać kontakt z mężczyzną. Kiedy ten nie reagował na wezwania, postanowili otworzyć drzwi. Okazało się, że mężczyzna ten powiesił się na klamce w toalecie. Policjanci natychmiast odcięli pętle i dzięki ich pomocy mężczyzna odzyskał czynności życiowe. Funkcjonariusze ułożyli go w pozycji bezpiecznej i na miejsce wezwali pogotowie. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala. Dzięki szybkiej reakcji policjantów oraz zainteresowaniu personelu stacji mieszkaniec powiatu iławskiego żyje.

Na terenie całego kraju, w każdym powiecie są różne instytucje, których przedstawiciele są zawsze gotowi nieść pomoc, nawet w sytuacjach, które prowadzą do podjęcia tak dramatycznych decyzji jak chęć odebrania sobie życia. Ważne, aby nie pozostawać z problemem samemu. Wystarczy zadzwonić lub przyjść na rozmowę, by uzyskać fachową poradę i wsparcie.

Przykładowe telefony alarmowe, przy których obecni są psychologowie gotowi pomóc ci, kiedy jesteś w złej sytuacji psychicznej:

* 116 111 - Bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

* 116 123 - Bezpłatny Telefon Zaufania dla Dorosłych

* 22 654 40 41 - Antydepresyjny telefon zaufania ITAKA