Podczas ciąży zapotrzebowanie na zdrowe kwasy tłuszczowe drastycznie rośnie, właśnie ze względu na to, że organizm kobiety musi zbudować zupełnie nowy układ nerwowy. Warto więc polubić oliwę z oliwek.

Oliwa z oliwek - na co zwrócić uwagę

Pamiętajmy, że najwyższe korzyści osiągniemy, spożywając oliwę w postaci surowej. Podczas smażenia spora część kwasów tłuszczowych omega-9 się utlenia. Otrzymujemy szkodliwe kwasy tłuszczowe trans. Doskonałym pomysłem będzie duszenie warzyw na wodzie, a następnie polewanie ich oliwą, kiedy są już na Twoim talerzu. W ten sposób można zrobić naprawdę gigantyczną różnicę w swoim zdrowiu.

Dlaczego warto spożywać oliwę z oliwek planując ciążę?

Jakby tych wszystkich zalet było mało, oliwa z oliwek zawiera dużo witaminy E- jest to stosunkowo rzadko występująca w żywności witamina i bardzo często mamy jej niedobory. Jej duże ilości znajdziemy jedynie w słoneczniku, orzechach, pestkach, oleju rzepakowym, lnianym, czy wreszcie w oliwie z oliwek. Witamina E jest przeciwutleniaczem, około 100 razy silniejszym niż witamina C! Oznacza to, że chroni nasze DNA przed uszkodzeniem przez tzw. wolne rodniki. Gdy nasze DNA jest uszkodzone, naturalnie może dojść do rozwoju różnych mutacji, w tym nowotworów- albo, o ile wszystko pójdzie dobrze, uszkodzone komórki umrą, aby się nie rozmnażać. Nie zawsze ten mechanizm samozniszczenia jest skuteczny i niektóre komórki z uszkodzonym DNA "nie wiedzą", że powinny umrzeć, więc mnożą się, dając początek np. nowotworom. Gdy zaś przekażesz swojemu dziecku uszkodzony materiał genetyczny (w komórce jajowej lub plemniku), dziecko może się niestety urodzić poważnie chore. Dlatego NIESAMOWICIE ważne jest spożywanie dużej ilości przeciwutleniaczy, gdy planujemy ciążę.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Pamiętaj, że choć oliwa z oliwek jest jednym z najzdrowszych pokarmów na świecie, jej spożywanie nie daje gwarancji zajścia w ciążę i posiadania zdrowego potomka, jeśli Twój organizm boryka się z różnego rodzaju zaburzeniami wpływającymi na płodność (na przykład zespołem policystycznych jajników czy nadmiarem estrogenu).

Poważne problemy z zajściem w ciążę zawsze powinny być skonsultowane ze specjalistą. Jeśli Ty i Twój partner/ partnerka staracie się o dziecko i mimo wielu prób nie dochodzi do zapłodnienia, warto zasięgnąć porady lekarskiej i wdrożyć odpowiednie leczenie. Oliwa z oliwek (lub ogólnie mówiąc- dieta bogata w zdrowe produkty) nie zastąpi terapii, a może być jedynie jej wspomaganiem.