Osoby, które jeszcze do tej pory korzystają ze sprzętu opartego na systemie Windows Phone 8.x, mają teraz powód do zmiany urządzenia, bo już za kilka dni na sprzęcie ze starszą platformą Microsoftu nie będzie można korzystać z Messengera Facebooka.

Ekipie Facebooka zależy na dobrej jakości komunikatora Messenger, z którego korzysta w ciągu miesiąca ponad miliard użytkowników z całego świata. I właśnie dlatego postanowiono zrezygnować z przestarzałych wydań aplikacji mobilnych dających dostęp do tej usługi. Z końcem marca Facebook przestanie wspierać wiele mobilnych aplikacji. W przypadku platformy Google'a są to: Facebook dla Android v55 (wydanie z 16 listopada 2015 r.) i starsze i Messenger v10 (wydanie z 14 sierpnia 2014 r.) i starsze.

W związku z tym w Androidzie 2.3 Gingerbread dostęp do komunikatora będzie możliwy przez programy Messenger Lite i Facebook Lite, a na starszych wersjach systemu tylko przez przeglądarkę internetową. Użytkownicy, którzy korzystają ze sprzętu w wersji Ice Cream Sandwich (4.x) i nowszych, będą musieli zaktualizować swoje aplikacje do nowej wersji. Firma rezygnuje także ze starych wydań na iOS, w tym wersji Facebooka na smartfony i tablety, które były aktualizowane ostatni raz 10 października 2011 roku, oraz Messengera v8 (wydanie z 14 lipca 2014 roku) i starszych.

Ale to nie koniec zmian. Facebook nie wspiera już desktopowych Windowsów 8 i 8.1 oraz systemów Windows Phone 8 i 8.1. Ich użytkownicy od kwietnia nie będą mogli korzystać z aplikacji Messenger ani odpowiedniej funkcji w programie Facebook. W przypadku dużego Windowsa nie będzie to większym problemem, bo  zdecydowana większość użytkowników już zaktualizowała system do wersji 10, może więc korzystać z nowych wersji programów Facebooka. Nie wspominając o tym, że z Messengera można wygodnie korzystać na komputerze przez przeglądarkę.

Ta druga opcja będzie jedyną alternatywą dla osób, które korzystają ze starszych Windows Phone'ów. Pobranie odświeżonych wersji Facebooka i Messengera wymaga systemu Windows 10 Mobile, a właściwą aktualizację dostały tylko wybrane modele (nowsze smartfony Lumia).