
| Źródło: foto: ikea.pl
Panele do produkcji prądu niebawem do kupienia w Ikei

Władze koncernu wyliczyły, że w lutym br. polska grupa IKEA osiągnęła pełną niezależność energetyczną. Dzięki różnym przedsięwzięciom związanym z wytwarzaniem energii odnawialnej, m.in. nabyciem sześciu farm wiatrowych oraz inwestycjom w instalacje służące do produkcji energii z biomasy w swoich fabrykach, może teraz wyprodukować ze źródeł odnawialnych tyle energii, ile zużywa we wszystkich swoich centrach handlowych, sklepach, zakładach produkcyjnych oraz w biurach. A ponieważ że aż 87 proc. Polaków dobrze ocenia pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, a 68 proc. jest przekonanych o ich wysokiej wydajności, IKEA postanowiła dać swoim klientom jeszcze więcej możliwości wykorzystania takiej energii. I właśnie dlatego w przyszłym roku klienci IKEA będą mogli kupić panele słoneczne do użytku domowego wraz z usługą ich montażem.
- Wierzymy, że wszyscy mamy wielki wpływ na otoczenie. Kiedy zwiększymy produkcję zielonej energii mamy możliwość bardziej skurcznego zadbania o lepszą jakość życia naszego i przyszłych pokoleń. Ale nikt nie osiągnie długofalowego sukcesu w tym zakresie, jeśli zrównoważony rozwój nie będzie powszechnie dostępny. Dlatego wprowadzamy do naszej oferty handlowej panele fotowoltaiczne. Zależy nam na tym, żeby kosztowały one tyle, aby jak najwięcej klientów mogło sobie na nie pozwolić– powiedziała Anna Pawlak-Kuliga
Panele fotowoltaiczne można kupić już w IKEA w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Holandii. Polska będzie więc kolejnym krajem, w którym zostaną one skierowane do sprzedaży. Podobnie zresztą, jak wiele innych, stosunkowo niedrogich produktów, które zachęcają do bardziej ekologicznego życia. W ubiegłym roku w polskich sklepach IKEA sprzedano ok. 2,7 mln sztuk różnych produktów, których użycie przyczynia się do oszczędzania energii, bardziej racjonalnego gospodarowania odpadami oraz ograniczania zużycia wody. A to oznacza, że ilość sprzedanych proekologicznych produktów w IKEA wzrosła prawie o 20 proc. w porównaniu do 2014 roku.
- Udowodniliśmy, że można skutecznie realizować ambitne cele, a jednocześnie wspomagać rozwój ekologicznych i przyjaznych środowisku zachowań. Chcemy aktywnie uczestniczyć w publicznej dyskusji o zrównoważonym rozwoju zarówno w życiu codziennym jak i w biznesie. Uważamy więc, że inwestycje w czystą energię to duży krok w walce ze zmianami klimatycznymi i szkodliwą emisją dwutlenku węgla – dodała Anna Pawlak-Kuliga.
Jednym ze fundamentalnych celów strategii zrównoważonego rozwoju realizowanej przez Grupę IKEA „People & Planet Positive” jest zbudowanie światowej niezależności energetycznej do 2020 r. Jednym z przedsięwzięć prowadzących do realizacji tego celu był zakup przez IKEA w Polsce sześciu farm wiatrowych produkujących tyle energii elektrycznej, ile jest potrzebne dla wszystkich budynków tej firmy. Produkowana w taki sposób energia pozwala na redukcję emisji dwutlenku węgla o ok. 450 tys. ton, co można porównać z wycofaniem przeszło 150 tys. samochodów z dróg.
Grupa IKEA inwestuje nie tylko w farmy wiatrowe, ale także w panele fotowoltaiczne. Na całym świecie zainstalowała już 700 tys. takich paneli na swoich budynkach.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj