
Okna PCV - wszystko co powinieneś wiedzieć

Okna z tworzywa sztucznego (PCV) to najpopularniejszy wybór zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Są one przystępne cenowo w porównaniu do drewnianych i aluminiowych, a ich instalacja nie jest trudna nawet dla osób bez doświadczenia. Dodatkowo, są one szczelne i nie wymagają dużo wysiłku do utrzymania ich w czystości. Okleiny na oknach PCV zwykle nie blakną na słońcu i nie pokazują śladów zabrudzeń. Wyjątkiem są białe okna PCV , które z czasem mogą żółknąć i szarzeć. Na białych profilach można zauważyć czarne kropki na zewnątrz, które są odchodami owadów. Kiedyś panowało przekonanie, że okien PCV nie maluje się, ale obecnie na rynku dostępne są specjalne spraye do tego celu, a w odpowiednich sklepach można zamówić profesjonalne mieszanki do malowania okien PCV go za pomocą natrysku.
Okna PCV
Okna PCV to nowoczesne okna kilkukomorowe, zapewniające oszczędność energii, z ramą wykonaną z polichlorku winylu i zestawem dwóch, trzech lub czterech szyb oddzielonych aluminiową ramką. Ramy okien PCV są podzielone wewnętrznie na małe puste komory, które zatrzymują zimne powietrze z zewnątrz i ciepłe z wnętrza budynku. Okna PCV mają cztery komory, które zapewniają najlepsze właściwości termiczne. W każdym oknie PCV , zamiast jednej szyby, znajduje się zestaw połączonych szyb. Możemy wybierać pomiędzy oknami dwuszybowymi, trzyszybowymi i czteroszybowymi. Przestrzeń pomiędzy szybami jest wypełniona powietrzem, lub specjalnym gazem i absorbentem wilgoci. Najlepsze parametry mają okna czteroszybowe wypełnione gazem.
Podział okien PCV
Okna PCV można podzielić na trzy klasy termiczne:
- okna PCV klasy A
- okna PCV klasy B
- okna PCV klasy C
Okna klasy A mają najlepsze właściwości termiczne i są doskonałym izolatorem termicznym i akustycznym.
Dodatkowo, okna PCV można podzielić na:
- okna energooszczędne
- okna pasywne
Termin "okna energooszczędne" jest bardzo umowny i nie ma swojego odpowiednika w prawie budowlanym. W skrócie, są to okna, które dobrze izolują pomieszczenia od powietrza z zewnątrz, co przekłada się na oszczędność energii potrzebnej do ogrzewania domu zimą i chłodzenia latem. Termin "okna energooszczędne" nie jest zapisany w prawie, a okno określane tym mianem nie musi spełniać żadnych określonych norm.
Okna pasywne, czyli okna o najlepszych właściwościach termicznych, prawidłowo zamontowane pozwalają zaoszczędzić sporą sumę na ogrzewaniu. Są to okna, które muszą spełniać surowe normy dla określonych stref klimatycznych. W Polsce pod nazwą "okien pasywnych" można sprzedawać tylko okna stałe, a także drzwi balkonowe/tarasowe, które mają korzystny bilans energetyczny i wartość współczynnika przenikania nie większą niż FRsi ≥ 0,7 na całej powierzchni ram. Dodatkowo, okna pasywne mają ramy, ościeżnice i skrzydła o współczynniku przenikania Uf ≤ 0,80 W/ (m2K). Szyby w oknach pasywnych to zespolone szyby ze współczynnikiem przenikania Ug ≤ 0,70 W/ (m2K). Dlatego, szukając okien pasywnych, warto zwrócić uwagę na podane powyżej wartości i upewnić się, czy wybrane okna są naprawdę pasywne.
Kiedy warto wybrać okna PCV ?
Okna PCV są dobrym rozwiązaniem zamiast okien drewnianych i aluminiowych, które mogą się wypaczać i pracować. Co więcej, nawet nowoczesne okna drewniane wymagają regularnej i czasochłonnej konserwacji, czyszczenia i malowania ram. W przypadku okien PCV , nie ma konieczności systematycznego malowania ram, ponieważ materiał, z którego są wykonane, jest odporny na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne. Aluminiowe okna nie wymagają malowania, ale wszelkie zarysowania i obicia są trwałe, ponieważ nie ma możliwości ich naprawy. Cena okien PCV jest znacznie niższa niż drewnianych i aluminiowych. Okna PCV rzeszów są dostępne w wielu rozmiarach i kolorach, dlatego można je dostosować do każdego budynku.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj