Administrator a zarządca nieruchomości – czym różnią się od siebie te instytucje? Dowiedz się wszystkiego w naszym artykule!

Administrator a zarządca wspólnoty mieszkaniowej – główne różnice

Wielu ludzi często utożsamia te dwa terminy. Prawda jednak jest taka, że choć zawody te dotyczą bezpośrednio tematyki nieruchomości – dotyczą nieco innych obowiązków. Czym tak naprawdę różni się administrator od zarządcy nieruchomości?

W gestii administratora leżą przede wszystkim najbardziej podstawowe czynności związane z opieką nad nieruchomością. Wliczyć w nie możemy między innymi kwestie związane ze sprzątaniem w obrębie nieruchomości, usuwaniem zaistniałych awarii i pobieraniem opłat czynszowych od lokatorów. 

Z kolei obowiązki zarządcy nieruchomości wykraczają poza domenę administratora. To w  jego zakresie jest utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na terenie nieruchomości oraz w jej pobliżu – wliczając w to takie kwestie, jak na przykład odśnieżanie oraz terminowe kontrole stanu technicznego budynku. Zarządca odpowiada też za prowadzenie dokładnej dokumentacji nieruchomości, za którą odpowiada.

Podsumowując – administrator pełni funkcję podmiotu odpowiedzialnego za podstawową opiekę nad nieruchomością. Z kolei zarządca będzie dbał o jej prawidłową eksploatację, zarządzanie i funkcjonowanie.

Zarządca a administrator – a może 2w1?

Wielu właścicieli nieruchomości – zarówno tych mieszkaniowych, jak i komercyjnych – decyduje się na powierzenie administracji i zarządzania profesjonalnym firmom. Szeroka oferta, tak jak na przykład w przypadku Actum – to duże ułatwienie i kompleksowość świadczonych usług. 

Dużym plusem jest także digitalizacja procesów. Obecnie większość firm zajmujących się administrowaniem i zarządzaniem nieruchomościami udostępnia specjalne platformy, na których lokatorzy mogą znaleźć przydatne dla siebie informacje lub zgłosić usterkę. 

Szukasz kogoś do zarządzania i administrowania nieruchomością? Zobacz więcej informacji o Actum – oddaj nieruchomość w dobre ręce.