
| Źródło: Artykuł partnera
Zarządca a administrator nieruchomości – jakie są różnice?

Administrator a zarządca wspólnoty mieszkaniowej – główne różnice
Wielu ludzi często utożsamia te dwa terminy. Prawda jednak jest taka, że choć zawody te dotyczą bezpośrednio tematyki nieruchomości – dotyczą nieco innych obowiązków. Czym tak naprawdę różni się administrator od zarządcy nieruchomości?
W gestii administratora leżą przede wszystkim najbardziej podstawowe czynności związane z opieką nad nieruchomością. Wliczyć w nie możemy między innymi kwestie związane ze sprzątaniem w obrębie nieruchomości, usuwaniem zaistniałych awarii i pobieraniem opłat czynszowych od lokatorów.
Z kolei obowiązki zarządcy nieruchomości wykraczają poza domenę administratora. To w jego zakresie jest utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na terenie nieruchomości oraz w jej pobliżu – wliczając w to takie kwestie, jak na przykład odśnieżanie oraz terminowe kontrole stanu technicznego budynku. Zarządca odpowiada też za prowadzenie dokładnej dokumentacji nieruchomości, za którą odpowiada.
Podsumowując – administrator pełni funkcję podmiotu odpowiedzialnego za podstawową opiekę nad nieruchomością. Z kolei zarządca będzie dbał o jej prawidłową eksploatację, zarządzanie i funkcjonowanie.
Zarządca a administrator – a może 2w1?
Wielu właścicieli nieruchomości – zarówno tych mieszkaniowych, jak i komercyjnych – decyduje się na powierzenie administracji i zarządzania profesjonalnym firmom. Szeroka oferta, tak jak na przykład w przypadku Actum – to duże ułatwienie i kompleksowość świadczonych usług.
Dużym plusem jest także digitalizacja procesów. Obecnie większość firm zajmujących się administrowaniem i zarządzaniem nieruchomościami udostępnia specjalne platformy, na których lokatorzy mogą znaleźć przydatne dla siebie informacje lub zgłosić usterkę.
Szukasz kogoś do zarządzania i administrowania nieruchomością? Zobacz więcej informacji o Actum – oddaj nieruchomość w dobre ręce.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj