Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie projekt ustawy, którą zmienia stawki podatku VAT praktycznie na większość produktów w naszych sklepach. Resort tłumaczy, że chce w ten sposób uporządkować cały system, a zmiany będą obowiązywały za rok.

VAT na pieczywo zostanie obniżony do 5%, podczas gdy obecne za niektóre rodzaje chleba płacimy nawet 23% VAT. Również 5% stawki będziemy płacili kupując makarony, cytrusy, warzywa mrożone oraz zupy w proszku. Do 5% spadnie też podatek VAT na produkty dla dzieci: mleko dla niemowląt, słoiczki, smoczki, pieluchy i foteliki samochodowe, które dotychczas były objęte stawką 8%, a czasem nawet 23% VAT-u. Tańsze też będą też artykuły higieniczne dla dorosłych: tampony i podpaski.

Podrożeją natomiast napoje smakowe, a zwłaszcza soki, z wyjątkiem 100-procentowych. Stawka wzrośnie z 5 do 23%. Tak samo będą opodatkowane homary, ośmiornice, kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki i kawior. Podrożeją też inne skorupiaki, mięczaki oraz sprzedawane w lokalach gastronomicznych posiłki, których składnikiem są te produkty.

Obniżone będą stawki VAT na następujące produkty:

1. Owoce tropikalne, cytrusy, orzechy pistacjowe i kokosowe, migdały, a także skórki owoców cytrusowych czy melonów. Teraz są opodatkowane na poziomie 8% , a będą, tak samo jak pozostałe owoce, objęte stawką 5%. Stanie się tak dlatego, bo jednakowo potraktowano wszystkie owoce i warzywa.

2. Na wszystkie wyroby piekarnicze, włącznie z ciastkami będzie obowiązywała 5% stawka VAT. Teraz na te produkty obowiązują trzy stawki podatku: 5%, 8% i 23%. Taka sama, 5% stawka VAT ma obowiązywać w odniesieniu do wszystkich przetworów ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka, a także na pieczywa cukiernicze, gdzie zostały zaliczone m.in. makarony, płatki zbożowe, pieczywo, wyroby ciastkarskie oraz mieszaniny potrzebne do ich produkcji. Ponadto 5% VAT obejmie gotowe kluski, makarony, niektóre pierogi oraz surowe i podpieczone pizzy.

3. Obniżono z 8% do 5% podatek na zupy, buliony, żywność homogenizowaną i dietetyczną oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego. Jest to następstwem objęcia taką samą stawką podatkową większości kategorii podstawowych produktów spożywczych.

4. Na 8% obniżono VAT na musztardy, słodką paprykę przyprawową, pieprz, gałkę muszkatołową i tymianek. Dotychczas płaciliśmy za te produkty 23 % VAT-u.

5. Na wszystkie książki, zarówno drukowane, jak i na dyskach, taśmach oraz innych nośnikach oraz na e-booki będzie obowiązywała 5% stawka podatku VAT. Oznacza to obniżenie stawki na te wydawnictwa z 23% dla książek, które nie zostały oznaczone symbolami ISBN. Obecnie posiadanie tego znaku upoważnia do stosowania obniżonego VAT-u.

6. Wszelkiego rodzaju gazety, dzienniki i czasopisma, zarówno drukowane, jak i umieszczone na dyskach, taśmach i innych nośnikach oraz w formie elektronicznej (e-prasa) będą objęte 8% stawką podatku VAT, choć teraz ta stawka wynosi 23% dla wydawnictw, które nie posiadają symbolu ISSN. Obecnie właśnie to jest warunkiem stosowania obniżonej stawki.

Droższe będą:

1. Na niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. kmin, szafran, kurkumę) VAT wzrośnie z 5% do 8%. Ustawodawca tłumaczy, że jest to skutkiem ujednolicenia stawek VAT dla przypraw.

2. Soki z owoców i warzyw inne niż 100%, na które będzie obowiązywała stawką 5%, zostaną objęte 23% podatkiem VAT. Obecnie obniżona, 5% stawka VAT-u dotyczy soków owocowych, warzywnych, owocowo-warzywnych oraz napojów, w których składzie udział soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20%. Objęcie soków innych niż 100% stawką w wysokości 23% wynika z ujednolicenia stawki dla większości napojów, np. kawy, herbaty czy wody butelkowanej.
3. Droższy, bo obłożony podatkiem w wysokości 23% będzie lód używany do celów spożywczych i chłodniczych. Do tej pory VAT na niego wynosił 8%.

4. Na czasopisma specjalistyczne ze względu na ujednolicenie stawki do 8% na wszystkie gazety i czasopisma (również elektroniczne) podatek wzrośnie do 8% zamiast obecnych 5%.