Przed sądem rodzinnym i nieletnich będzie tłumaczyć się 16 – latek. Młody mieszkaniec Iławy jadąc rowerem po chodniku potrącił małżeństwo. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach ruchu drogowego.

Wczoraj przed godz. 18:00 oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o potrąceniu pieszego. Na miejsce natychmiast pojechali funkcjonariusze. Ustalili, że 16 – latek jadąc rowerem po chodniku nie zachował szczególnej ostrożności w wyniku czego potrącił pieszych idących chodnikiem. Poszkodowany na szczęście nic poważnego się nie stało.

Pamiętajmy !

Zgodnie z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym  

Rowerzysta może jechać chodnikiem tylko  w przypadku kiedy:

1) opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów
oraz pasa ruchu dla rowerów,

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Przypominamy, że jeżeli jedziemy rowerem po chodniku pierwszeństwo na nim ma zawsze pieszy. 

Pamiętajmy również o odpowiednim zabezpieczeniu roweru kiedy chowamy go do piwnicy czy zostawiamy przed sklepem.  Ofiarą przestępców stają się osoby, które zapominają, są roztargnione, czy zbyt ufne, a także, które niewłaściwie zabezpieczają cenne przedmioty. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej, a przede wszystkim naraża złodzieja na zatrzymanie go na gorącym uczynku. W przypadku gdy już niestety dojdzie do kradzieży należy natychmiast powiadomić policję.