
| Źródło: Artykuł sponsorowany
Filtry wody – czy zawsze są potrzebne?

Po odwiercie studni głębinowej skład wody, która z niej pochodzi, nie jest znany i dlatego w takim przypadku niezwykle istotne jest jej zbadanie. Wygodnym rozwiązaniem jest badanie wody w specjalistycznej firmie, która oprócz przedstawienia akredytowanych wyników dokona interpretacji otrzymanych danych, a w przypadku wystąpienia takiej konieczności zaproponuje optymalny sposób na uzdatnianie wody.
Czy woda z sieci wodociągowej wymaga zastosowania filtrów do wody?
Obowiązkiem przedsiębiorstw wodociągowych jest dostarczanie wody o odpowiedniej jakości. Skład wody powinien być zgodny z aktualnymi przepisami prawnymi. Pomimo przestrzegania obowiązujących wymogów często zdarza się, że woda, która dociera do budynków, jest zanieczyszczona. Dzieje się tak ze względu na wątpliwy stan rur wodociągowych czy też instalacji budynku. W takich sytuacjach dochodzi do wtórnego zanieczyszczenia wody i pojawienia się w niej zanieczyszczeń stałych tj. rdza, piasek, skrawki uszczelnień.
Rozwiązaniem idealnie sprawdzającym się w przypadku występowania w wodzie zanieczyszczeń nierozpuszczalnych jest zastosowanie tzw. filtra narurowego, który skutecznie je zatrzyma.
Spośród dostępnych na rynku filtrów możemy wyróżnić filtry do wody wymagające regularnej wymiany wkładów filtrujących (np. piankowych, harmonijkowych, sznurkowych, siatkowych) oraz takie filtry, które płuczą się częściowo lub w pełni automatycznie. Szeroki wybór filtrów pozwala na wybranie modelu odpowiedniego pod względem ekonomicznym, jak i wygody podczas późniejszej eksploatacji.
Korzystając z wody wodociągowej, często można spotkać się z uciążliwościami wynikającymi z jej wysokiej twardości. Twarda woda przyczynia się do powstawania charakterystycznych i niełatwych do usunięcia osadów na armaturze, płytkach łazienkowych oraz nieestetycznych zacieków m.in. na wannach i umywalkach. Jest to bardzo powszechne zjawisko, które znacznie utrudnia zachowanie czystości w łazienkach i kuchniach.
Negatywne skutki twardej wody nie kończą się jednak wyłącznie na wspomnianym problemie estetycznym. Woda o wysokiej twardości przyczynia się również do powstawania kamienia kotłowego na elementach odpowiadających za podgrzewanie wody np. na grzałkach w pralkach, czajnikach elektrycznych, bojlerach, skracając ich żywotność.
Twarda woda ma również bezpośredni wpływ na naszą skórę i włosy. Po kąpieli w wodzie o wysokiej twardości skóra staje się szorstka i wysuszona, a włosy tracą połysk i puszą się. Dodatkowo pranie ubrań w twardej wodzie sprawia, że stają się sztywne i szybciej się niszczą.
Wszelkim przytoczonym sytuacjom, będącymi konsekwencjami korzystania z twardej wody można zaradzić. Zmiękczacz wody jest urządzeniem, które zmniejsza twardość wody. Dzięki zamontowaniu go za wodomierzem głównym budynku zmiękcza wodę w całym domu, zabezpieczając jednocześnie całą instalację i wszystkie elementy podgrzewające wodę przed kamieniem kotłowym oraz eliminuje problem powstawania nieestetycznych zacieków i osadów w łazienkach i kuchniach.
Mam wodę ze studni głębinowej – co dalej?
Decyzję o tym, czy woda ze studni głębinowej wymaga uzdatniania, można podjąć po wykonaniu laboratoryjnych badań wody i poznaniu jej składu fizyko-chemicznego oraz mikrobiologicznego. Zdarza się, choć rzadko, że filtry wody nie są konieczne. W zależności jednak od rejonu najczęstszymi zanieczyszczeniami spotykanymi w wodzie są: żelazo, mangan oraz jon amonowy. Część parametrów, które wykraczają poza akceptowany zakres, jest dostrzegalna już etapie poboru próbki wody – są to pogorszony smak, zapach oraz barwa wody.
Na podstawie posiadanych wyników składu wody i przy uwzględnieniu aktualnego stanu wyposażenia budynku możliwe jest dobranie najodpowiedniejszej technologii uzdatniania wody oraz filtrów o optymalnym rozmiarze.
Filtry wody, które są najczęściej stosowane przy własnych ujęciach to: odżelaziacz wody, filtr wielofunkcyjny, zmiękczacz wody, filtr z węglem aktywnym, system napowietrzania wody. W przypadku przekroczeń wskaźników mikrobiologicznych w wodzie wskazana jest jej dezynfekcja – w tym przypadku wskazany jest montaż lampy UV.
Filtr wody pitnej do kuchni
Filtrami wody pitnej, które sprawdzają się znakomicie, bez względu na sposób dostarczania wody do budynku, jest zarówno odwrócona osmoza jak i filtry z ultrafiltracją. Usuwają one nie tylko zanieczyszczenia wody takie jak związki chemiczne (pestycydy, chlor, antybiotyki, metale ciężkie) i zawiesiny, ale również zanieczyszczenia mikrobiologiczne.
Kuchenne filtry wody pitnej montuje się zazwyczaj pod zlewem kuchennym. Dzięki ich obecności w kuchni na bieżąco można korzystać z wody, której jakość odpowiada jakości wód butelkowanych. Taka alternatywa, oprócz dużej wygody i oszczędności czasu, pozwala także na ograniczenie plastiku wprowadzanego do środowiska naturalnego.
Odpowiedni dobór uzdatniacza wody oraz jego profesjonalny montaż pozwalają cieszyć się czystą wodą przez lata. Aby mieć pewność, że interpretacja wyników badań wody, dobór stacji uzdatniania wody oraz jej zainstalowanie przebiegnie bezproblemowo, warto zlecić cały powyższy proces specjalistycznej firmie lokalnej. Firmą, która oprócz doboru i montażu filtrów do wody, oferuje również serwisy gwarancyjne i pogwarancyjne urządzeń, jest INŻYNIERIA WODY. Polecamy.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj