Policjanci zakończyli i podsumowali tegoroczne działania „Znicz 2018”. Trwały one pięć dni i były czasem intensywnej pracy zarówno w okolicach cmentarzy, jak i na drogach łączących miejscowości. Niestety nie obyło się bez groźnych i tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. To co cieszy to fakt, że na Warmii i Mazurach odnotowaliśmy w tym czasie mniej wypadków niż w analogicznym okresie w latach ubiegłych. To co smuci, to większa liczba osób zatrzymanych po tym, jak wsiadły za kierownicę pod wpływem alkoholu.

W 2018 roku dzień Wszystkich Świętych przypadł w środku tygodnia. Wystarczył jeden dzień urlopu wzięty w piątek, by na odwiedzenie cmentarzy i spotkanie z bliskimi mieć do dyspozycji 4-dniowy weekend. Pozwoliło to na rozplanowanie odwiedzin grobów bliskich na kilka dni. Pomocą na głównych trasach dojazdowych do cmentarzy służyli policjanci, a także funkcjonariusze innych służb, prowadzący działania „Znicz 2018”.

Służbę podczas tegorocznych działań pełniło ponad 2360 policjantów, wspomaganych przez ponad 120 funkcjonariuszy innych służb. W tym czasie policjanci skontrolowali blisko 3000 pojazdów i interweniowali wobec ponad 100 pieszych, którzy naruszyli przepisy ruchu drogowego.

Niestety nie obyło się bez groźnych zdarzeń w ruchu drogowym. Na drogach Warmii i Mazur doszło w ciągu pięciu dni działań do:

  • 18 wypadków, 
  • zginęła 1 osoba, 
  • 22 osoby zostały ranne
  • funkcjonariusze byli wzywani na miejsce ponad 260 kolizji
  • policjanci ujawnili 38 kierowców pod wpływem alkoholu

Cieszy to, że liczby dotyczące wypadków są zdecydowanie niższe niż te z analogicznego okresu w poprzednich latach. Smuci natomiast to, że liczba kierowców, którzy za kierownicę swoich aut wsiedli pod wpływem alkoholu, jest wyższa.Iława: Zatrzymali kolejnych nieodpowiedzialnych kierujących

W nocy z czwartku na piątek (01/02.11.2018) 29–latek kierujący osobowym BMW nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego zjeżdżając ze skrzyżowania o ruchu okrężnych najechał na wysepkę oddzielająca pasy jezdni, po czym wjechał na chodnik najeżdżając na drzewka ozdobne rosnące przy jednej z posesji oraz zmusił pieszych idących prawidłowo po chodniku do ucieczki. Dzięki szybkiej reakcji świadków kierowca został ujęty i przekazany przybyłym na miejsce policjantom. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że 29–latek kierował BMW mając 2,2 promila i aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi a po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty, do których się przyznał.W sobotę (03.11.2018) kilka minut po godz. 22:00 w gminie Iława, według wstępnych ustaleń policjantów, 23–letni kierujący samochodem osobowym BMW nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem zjechał do przydrożnego rowu i uderzył w drzewo. Kierowcy jak i jego dwóm pasażerom na szczęście nic poważnego się nie stało.

Policjanci zatrzymali 23 – latkowi prawo jazdy. Kolejnego nieodpowiedzialnego kierującego zatrzymali policjanci po krótkim pościgu. Funkcjonariusze podczas patrolu miasta zauważyli kierującego hondą, którego jazda wskazywał na to, że może być pod działaniem alkoholu.  Funkcjonariusze, aby zatrzymać kierowcę włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, jednak mężczyzna nie reagował, zaczął uciekać i popełniał kolejne wykroczenia. Policjanci po pościgu zatrzymali kierującego, którym okazał się 23 – latek. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna kierował hondą mając aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyźnie zarzutów. Teraz mieszkaniec gminy Lubawa ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.