Polska-holenderska przyjaźń między Iławą a Tholen to ponad ćwierć wieku wspólnych działań. To więcej niż mają uczestnicy najnowszego projektu –pleneru malarskiego i warsztatów. Projekt już ruszył i ma się bardzo dobrze!

Aktywizacja młodzieży do wspólnych działań- to główny cel najnowszego projektu, który zakłada zorganizowanie cyklu warsztatów malarskich pod okiem artysty- fachowca Agaty Topolewskiej z Iławy, poprzedzone wizytą młodzieży ze szkoły Calvijn z Tholen. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Iławie w wieku 13 i 14 lat przez pięć dni września wraz z rówieśnikami z Tholen będą uczestniczyć w różnych aktywnościach umożliwiających wymianę międzynarodowych doświadczeń: zajęciach integracyjnych, warsztatach malarskich, wycieczkach tematycznych po Iławie a także okolicach Warmii i Mazur historycznie związanych z osadnictwem holenderskim. Przed wymianą polscy i holenderscy uczniowie wezmą udział w warsztatach z teorii i praktyki malarstwa impresjonistycznego, wiedzy niezbędnej do wykonania produktu finalnego czyli prac malarskich przedstawiających najbardziej charakterystyczne budowle i miejsca Iławy. W plenerze malarskim, który zaplanowano na wrzesień w okolicy Małego Jezioraka wezmą udział nie tylko polscy i holenderscy uczniowie ale także zaproszenie gości z Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie oraz Akademii Sztuk Pięknych. Ponadto każdy z przechodniów będzie mógł dać upust swojej fantazji i malując dorzucić własną cegiełkę do wspólnego dzieła -zbiorowej pracy impresjonistycznej.
Plener zaplanowano na 18 września tego roku. Jego efekty będzie można podziwiać w galerii jazzowej Wspólnym mianownikiem całego przedsięwzięcia jest 715-lecie założenia Iławy i wpisuje się w szereg uroczystości i wydarzeń jubileuszowych organizowanych przez miasto w tym roku.