Skomentuj jako pierwszy!

Stopy procentowe w górę! Czekają nas podwyżki rat kredytu!

Stopa procentowa to jedno z trzech głównych narzędzi polityki monetarnej. Jest to koszt kapitału albo inaczej cena, jaka przysługuje posiadaczowi kapitału z racji udostępnienia go innym na określony czas. Koszt ten wyrażony jest zazwyczaj jako procent od pożyczonej sumy i mierzony jest w ujęciu rocznym. Choć istnieje kilka rodzajów takich stóp dla inwestorów najważniejsza jest stopa referencyjna, a ta nie wzrosła od ponad 5 lat. Dodatkowo kilka razy została ona obniżona w 2020 roku, ze względu na panującą pandemię, aby gospodarce łatwiej było przetrwać ten trudny czas.

Stopy procentowe pierwszy raz od dłuższego czasu poszły górę co w rzeczywistości oznacza podwyżkę rat w kredytach hipotecznych. Kredytobiorcy spłacający zobowiązania hipoteczne odczują podwyżki te z pewnym opóźnieniem. Wynika to z różnego cyklu aktualizowania oprocentowania zmiennego w poszczególnych bankach. 
 
Przeciętny Kowalski posiada kredyt hipoteczny o wartości ok 300 tys. złotych, co będzie wiązało się z podwyżką rat o ok. 60 zł. Im większy kredyt tym również rata.  
 
Dlaczego Rada Polityki Pieniężnej, w końcu zdecydowała się na podwyższenie stóp procentowych? 
"W sytuacji prawdopodobnego dalszego ożywienia aktywności gospodarczej inflacja może utrzymać się na podwyższonym poziomie dłużej niż dotychczas oczekiwano. Dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP" - tak Rada Polityki Pieniężnej tłumaczy swoją środową decyzję. 

 

Publikacja:

Redakcja Ilawa.dlawas.info


Więcej od - Redakcja Ilawa.dlawas.info

Napisz komentarz

Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj
Jak chcesz się przedstawić?