Zima to czas kiedy wzrasta zagrożenie bezpieczeństwa osób pieszych. Zmniejszona widoczność, szybko zapadający zmrok i śliska nawierzchnia spowodowana zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi mogą być zaskoczeniem dla wielu pieszych jak i kierowców. Dlatego policjanci przypominają o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego.

Wczoraj przed godz. 13:00 oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o wypadku drogowym. Policjanci wezwani na miejsce zdarzenia wstępnie ustalili, że 68 – latek kierujący oplem nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu, który znajdował się na przejściu dla pieszych doprowadzając do jego potrącenia. Młody mężczyzna z obrażeniami ciała został przetransportowana do szpitala.

Teraz funkcjonariusze będą dokładnie ustalać okoliczności zdarzenia. Policjanci zatrzymali również prawo jazdy 68 – latkowi.

Przypominamy!

To, że my widzimy samochód, nie oznacza wcale, że kierowca widzi także nas.

W  2018 r. na terenie powiatu iławskiego doszło do 1043  zdarzeń drogowych, w tym 83 wypadków i 960 kolizji. W zdarzeniach tych śmierć poniosło 10 osób,  a 89 zostało rannych.  

Kierowco - przy aktualnych warunkach pogodowych nawierzchnia jezdni jest często śliska. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze i zachowaniu szczególnej ostrożności. Przejścia dla pieszych to miejsca bardzo newralgiczne, a wypadki z udziałem pieszych są z reguły najbardziej tragiczne w skutkach. Pamiętajmy, że kierujący zbliżający się do przejścia dla pieszych jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Pieszy - Noś Odblaski. Niech elementy odblaskowe staną się częścią Twojej codziennej garderoby - to kosztuje niewiele, a może uratować życie gdyż po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego .