Istnieje wiele gałęzi przemysłu, w których jest zapotrzebowanie na magazynowanie i przechowywanie powietrza bądź gazów. Do tych celów najlepszym wyborem będzie zbiornik ciśnieniowy. Spełnia on wszystkie wymogi bezpieczeństwa, jest pojemny i jednocześnie bardzo wytrzymały. Mimo intensywnego użytkowania będzie pełnił swoją rolę przez długie lata.

Budowa i zastosowanie zbiorników ciśnieniowych

Zbiorniki ciśnieniowe mają kształt owalny, z przytwierdzonymi dennicami, które odpowiadają za równomierne rozłożenie ciśnienia na ściany zbiornika. Wykonywane są ze stali węglowej lub kwasoodpornej. Mają zazwyczaj wytrzymałość w granicach 8 do 40 barów, te bardziej odporne wymagają użycia jeszcze trwalszych materiałów wykończeniowych. Najbardziej wytrzymałym urządzeniom na rynku nie straszne jest ciśnienie nawet do 50 barów. Możemy wyróżnić dwa rodzaje zbiorników: pionowe i poziome. Jeżeli chodzi o pojemność, to w zależności od potrzeb znajdziemy modele zarówno na 90 litrów, jak i takie, które pomieszczą do 10.000 litrów sprężonego powietrza. Urządzenia te, poza magazynowaniem powietrza czy gazów wykorzystywane są jako kompensatory ciśnień. Dodatkowe, przydatne funkcje jakie pełnią to: dzielenie kondensatu, ochładzanie powietrza do temperatury otoczenia czy zmniejszanie pulsacji ciśnienia w instalacjach sprężonego powietrza. Odpowiednio dobrany zbiornik wpływa na efektywność i wzrost wydajności całego systemu, dlatego warto zastanowić się, gdzie może mieć miejsce nagła potrzeba zmagazynowania dużej ilości powietrza.            

Kluczowe kwestie przy wyborze urządzenia

Zbiorniki są narażone na działanie ogromnych ciśnień, dlatego bardzo ważny jest materiał zastosowany do ich budowy. Musi być wytrzymały, odporny na wilgotność i różnice temperatur. Najlepsze zastosowanie będzie miała stal węglowa, która posiada te wszystkie cechy. W celu zapobiegania korozji na zbiornik albo powinna nałożona zostać powłoka ochronna z innego materiału, albo stal być nierdzewna. Konieczna jest również możliwość kontrolowania ciśnienia panującego wewnątrz urządzenia. Istotne jest, żeby na początku sprawdzić jakie ciśnienie jest w stanie wytrzymać. Możliwość opróżnienia zawartości zbiornika bezpiecznie i szybko daje nam zawór bezpieczeństwa. Bardzo przydatny jest manometr, który dopasowany jest do maksymalnej możliwej wartości ciśnienia dla danego zbiornika. Nie mniej ważny jest króciec przyłączeniowy i bardzo szczelny zawór, z funkcją sprawnego i łatwego otwierania oraz zamykania. W związku z tym, że bardzo ważna jest konserwacja zbiornika, nie bez znaczenia jest bezproblemowy dostęp do wnętrza urządzenia. Należy zwrócić uwagę na model, który ma duże otwory rewizyjne. Ułatwią nam one dostanie się do wnętrza oraz czyszczenie.

Wybór zbiornika ciśnieniowego uzależniony jest od naszych potrzeb i możliwości. Pojemność powinna odpowiadać zapotrzebowaniu przedsiębiorstwa. Zawsze warto postawić na oferty sprawdzonych marek. Oprócz bezpieczeństwa, będziemy mieć pewność, że urządzenia przez wiele lat nie dotknie proces korozji.