
Plaga kleszczy w lasach

Kleszcze mogą być odpowiedzialne za ponad 20 różnych chorób. Objawy zakażenia mogą być różne: od łagodnych grypopodobnych stanów, przez utratę wagi, po paraliż. Wśród chorób pojawiają się m.in. groźnie brzmiące babeszjoza i bartonelloza. Najgroźniejsza jest jednak borelioza, na którą nie ma szczepionek. Warto za to skorzystać ze skuteczniej szczepionki na kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Statystyki krajowe nie pozostawiają złudzeń. W 2004 roku odnotowano niecałe 4 tysiące zachorowań na boreliozę, a w 2016 roku prawie 18 tysięcy. Można zatem mówić o stale postępującej inwazji tych owadów.
Jak chronić się przed kleszczami?
Podstawą jest właściwy ubiór. Długie spodnie, bluza z długimi rękawami, zakryte buty i czapka na głowę to zestaw, który uchroni nasz organizm przed nieproszonymi gośćmi. Kolor też ma znaczenie. Na jasnych ubraniach kleszcz będzie bardziej widoczny.
Profilaktyka:
Po powrocie do domu należy obejrzeć całe ciało i skontrolować, czy nigdzie nie zagnieździł się kleszcz. Na liście „zagrożonych” miejsc są pachwiny, brzuch, szyja, uda, zgięcia rąk. Trzeba się wykąpać i zmienić ubrania.
Jak usuwać:
Kiedy jednak znajdziesz na swoim ciele kleszcza, musisz szybko się go pozbyć. Złap go pęsetą za głowę (nie tułów!) i wyciągnij prostopadle do skóry. Ranę przemyj spirytusem lub woda utlenioną. Jeśli nie wyciągniesz go w całości, skonsultuj się z lekarzem.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj