- W latach 1984-1991 pracowałem w warsztacie wydziału K-3 w Stoczni Gdańskiej, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Lecha Wałęsy – legendarnego przywódcy ruchu społecznego „Solidarność” - wspomina Krzysztof Zakreta. Już niebawem odbędzie się 8. Rowerowy Rajd Solidarności, którego organizatorem jest właśnie pan Krzysztof. Skorzystajcie z jego zaproszenia i weźcie udział w tym niezwykłym wydarzeniu!

Zaproszenie na 8. Rowerowy Rajd Solidarności, tekst: Krzysztof Zakreta.

Na terenie stoczni jeden raz spotkałam Lecha Wałęsę, było to 4. czerwca 1991 roku, gdy jako Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej odwiedził stocznię, zrobiłem mu wówczas kilka zdjęć. Oddelegowany do wydziału W-2 jako tokarz rur o dużych średnicach współpracowałem z suwnicową śp. Anną Walentynowicz. Właśnie tę suwnicę można obecnie zobaczyć na wystawie w „Europejskim Centrum Solidarności" w Gdańsku. W proteście przeciwko pogarszającym się warunkom pracy i płacy stoczniowców w maju 1990 roku brałem udział w strajku. Od połowy 1991 roku pracuję i mieszkam w Iławie. Pamięć o poległych stoczniowcach, którzy oddając najwyższą ofiarę „odmienili oblicze ziemi, tej Ziemi” - to mój, to nasz obowiązek. „Rowerowy Rajd Solidarności” to hołd oddany tym ludziom i ludziom tworzącym 10-milionowy ruch społeczny „Solidarność" pod przewodnictwem Lecha Wałęsy. Pierwszy „Rowerowy Rajd Solidarności” zorganizowałem 14. sierpnia 2005 roku, na jubileusz 25-lecia powstania „Solidarności”. Kolejne rajdy odbywały się co 5 lat. W 2015 roku rowerzysta Waldemar Suski zaproponował abyśmy z powodu rosnącego zainteresowania raj organizowali corocznie. Tak też się stało. W ubiegłym roku w rajdzie uczestniczyli rowerzyści nie tylko z Iławy również z Lubawy. Po pokonaniu trasy Iława – Gdańsk, w imieniu ludzi wiernych ideałom Solidarności, Demokracji, Konstytucji, Państwa Prawa, Niezawisłości Sądownictwa, pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców składamy biało-czerwone róże. W ubiegłym roku kwiaty złożyliśmy wspólnie z przedstawicielem „Europejskiego Centrum Solidarności” Kacprem Dziekanem. Następnie zwiedzamy ECS, Sopot lub gdańskie stare miasto. Podobny program proponujemy i w tym roku. Dzięki wsparciu Wydziałowi Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Iławy na trasie promujemy nasze ukochane miasto Iława. W ubiegłym roku na portalu społecznościowym wizytą iławskich rowerzystów pochwalił się Lech Wałęsa oznajmiając światu, iż małą czarną pił będzie z iławskiego kubeczka.

Wszystkich Was którzy wspierają nas dobrym słowem pozdrawiamy a tych którym niestraszna jest trasa 135 kilometrów Iława - Gdańsk i tempo 25 km/h serdecznie zapraszamy do udziału w „8. Rowerowym Rajdzie Solidarności Iława – Gdańsk” organizowanego w 39 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. 

Uczestnicy i sympatycy 8 Rajdu mogą zakupić okolicznościowe koszulki, w cenie 29 zł, w iławskim sklepie sportowym „Sport A-Z” ul. 1-go Maja 23

Jedziemy trasą: Iława, Susz, Prabuty, Mikołajki Pomorskie, Sztum, Malbork, Tczew, Pruszcz Gdański, Gdańsk. Obowiązują kaski rowerowe. Z Gdańska do Iławy wracamy koleją, ale są już chętni na pokonanie rowerem ponad 270 kilometrowej trasy do Iławy. Szczegóły na plakacie. Start: niedziela, 25. sierpnia 2019 roku godzina 6.00 spod iławskiego ratusza. 

Czekamy również na Ciebie!